Ana Sayfa / Basketbol / Basketbol Nedir, Kuralları Nelerdir?

Basketbol Nedir, Kuralları Nelerdir?

Dünyanın en çok ilgi gören spor dallarından biri olan basketbolun tarihi, 1891 yılına dayanmaktadır. Basketbol nedir diye baktığımızda, basketbolun el ile beşer kişilik iki takım arasında oynanan bir takım sporu olduğunu söyleyebiliriz. Basketbol, belirli ölçülere sahip basketbol sahasında, FIBA tarafından belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde oynanmaktadır. 28*15 metrelik, sert zeminden oluşan bir sahada mücadeleler gerçekleştirilmektedir. Kenar çizgisinden 1,2 metre içeride olan potalar, 1,8*1,2 metre boyutlarındadır. Potanın yerden yüksekliği ise 3,05 metredir. 45 cm çapındaki çemberden, top kurallar çerçevesinde geçirilerek sayı alınmakta ve taraflar birbirine üstünlük sağlamaktadır.

Basketbolun Genel Kuralları Nelerdir?

Basketbol nedir sorusuna geniş çaplı bir yanıt vermeden önce, basketbolu daha iyi anlayabilmek adına sporun temel kurallarının bilinmesi oldukça önemlidir. Basketbolun kuralları, saha ölçülerinden oyun kurallarına kadar FIBA tarafından belirlenmekte ve onaylanmaktadır. Basketbolu oynamaktan ya da izlemekten daha fazla keyif alabilmek adına bu temel kuralların bilinmesi sporseverler adına yarar sağlamaktadır. Basketbolun temel kurallarını şu şekilde özetleyebiliriz;

-Basketbol sahası sert zeminden ve 28*15 metreden oluşmalıdır. 

-Serbest atışların kullanıldığı daire ve orta yuvarlağın çapı 1,80 metredir.

-Pota, yerden 3,05 metre yüksekliğinde olmalıdır.

-Üç sayı çizgisi çemberin yere izdüşümünden 6,75 metre çapında uzaklıkta olmalıdır.

-Serbest atış çizgisi, sahanın kısa kenarına 5,80 metre uzaklıktadır.

-Takımlar 12 oyuncudan oluşmaktadır. Saha içinde beşer oyuncu bulunmaktadır.

-Maçlar 3 saha içi hakemi tarafından yönetilmektedir. Buna ek olarak masa hakemi de saha kenarında görev almaktadır.

-Oyun hakem tarafından yapılan hava atışı ile başlamaktadır. Hava atışını kaybeden takım, sonraki periyoda başlama hakkını elde etmektedir.

-Maçlar, onar dakikalık 4 çeyrek üzerinden oynanmaktadır. Maçın berabere bitmesi durumunda ise 5 dakikalık uzatma periyodu oynanır.

-Hücum edecek olan takım, topu 8 saniyede kendi yarı sahasından çıkarmalı ve 24 saniye içinde rakip potaya atış yapmalıdır. Aksi durumda top rakibe geçmektedir.

-Takımlar sınırsız oyuncu değişikliği yapma hakkına sahiptir.

-Takımların bir çeyrekte 4 faul yapma hakları bulunmaktadır. 4. faulden sonra yapılan her faulde rakip 2 serbest atış kullanmaktadır.

-5 faul yapan oyuncu oyun dışına çıkartılır.

-Birer teknik ve kasti faul, ya da ikişer teknik ya da kasti faul yapan oyuncu, faul sayısı kaç olursa olsun diskalifiye edilir ve oyuna tekrar giremez.

-Kasti faul yapılan takım 2 serbest atış kullanır ve oyuna kenardan başlar. Teknik faulde ise rakip takım 1 serbest atış kullanır ve top, teknik faul çalındığında hangi takımdaysa oyuna o takım başlar.

-Hatalı yürüme, topun saha dışına çıkması, oyuncunun top elindeyken saha kenar çizgisine basması ve üç saniye koridorunda 3 saniyeden fazla durulması gibi durumlarda, top rakip takıma geçmektedir.

Basketbol oynaması olduğu kadar izlemesi de bir o kadar zevkli ve heyecanlı bir spordur. Ülkemizin gerek milli takım gerek kulüp takımları düzeyinde kazandığı başarılar ve şampiyonluklar, basketbola olan ilgiyi de her geçen gün arttırmaktadır. Bu ilgi karşısında genç basketbol severler de basketbol nedir, nasıl oynanır, kuralları nelerdir sorularına yanıt aramaktadır. Basketbolun genel hatlarını ve kurallarını anlattığımız bu yazımızın, tüm basketbol severlere faydalı olmasını dileriz.

Dünden Bugüne Basketbol – Basketbolun Tarihçesi

 

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir