Ana Sayfa / Basketbol / Basketbol Mevkileri Nelerdir?

Basketbol Mevkileri Nelerdir?

Günümüzde basketbol gerek NBA gerekse de Avrupa ligleri başta olmak üzere ilgiyle takip edilmektedir. Basketbol mevkileri çoğunlukla numaralar ile ifade edilmektedir. Her numara basketbolda bir mevkii temsil eder. Bu açıdan bakıldığında basketbol mevkilerini öğrenirken hangi mevkiinin hangi numara ile adlandırıldığını bilmek önemlidir. Basketbolda bu mevkiler 1’den 5’e kadar olan sayılarla ifade edilmektedir.

Basketbol Mevkileri ve Numaralar

Basketbolda mevkiiler 1-2-3-4 ve 5 numaraları ile adlandırılmaktadır. Her numara ayrı bir mevkii ve görevi ifade etmektedir. Bu numaraların hangi mevki ve pozisyonlara karşılık geldiğini şu şekilde açıklayabiliriz;

1 Numara: Basketbolda 1 numara Oyun Kurucu pozisyonunu ifade etmektedir. Point Guard (PG) olarak da basketbol terimlerinde geçmektedir. Bu mevkide yer alan oyuncuların görevi; topu rakip alana getirerek oyunu kurmaktır. Bu oyuncular takım arkadaşlarına yaptıkları asistler ve attıkları sayılar ile ön plana çıkarlar.

2 Numara: 2 numara Shooting Guard (SG) yani skorer guardlar için kullanılmaktadır. Bu pozisyondaki oyuncular, oyun kuruculara top taşıma ve oyun kurmada yardımcı oldukları kadar takımın skor yükünü de üstlenmektedirler.

3 Numara: 3 numara pozisyonu kısa forvet mevkiini ifade etmek için kullanılmaktadır. Small Forward (SF) olarak geçen bu oyuncular hem içeriden hem dışarıdan oynayabilme ve sayı yapabilme özelliklerine sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra savunmada da rakip takımın uzun ve kısa oyuncularını savunabilme görevini üstlenmektedir.

4 Numara: 4 numara pozisyonu uzun forvet mevkiini temsil etmektedir. Power Forward (PF) olarak geçen bu mevkide yer alan oyuncular etkili birer şutör olmalarının yanı sıra savunmada da uzun oyuncuları savunma ve ribaund alma noktalarında etkili olmalıdır.

5 Numara: 5 numara pozisyonu pivotlar için kullanılmaktadır. Pivot (C) oynayan oyuncular uzun ve fizikli oyunculardır. Pota altını savunmak, ribaund almak ve blok yapmak gibi görevleri üstlenmektedirler. Hücumda oyun kurucular için rakip oyuncuları perdelemek, pota altı oyunlarında sayı atmak ya da dış oyunculara asist yapmak gibi görevleri bulunmaktadır.

Basketbol mevkileri bu 5 numara üzerinden adlandırılmaktadır. Bu pozisyonlara karşın günümüz basketbolunda her oyuncudan oyunun her alanında verim almak ya da rakibe göre oyunculara farklı görevler vermek koçlar tarafından da tercih edilmektedir.

Dünden Bugüne Basketbol – Basketbolun Tarihçesi

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Basketbolun Kaderinin Değiştiği An: 1964 All-Star Maçı

1964 All-Star maçından aylar, haftalar ve günler öncesinde NBA oyuncuları ve onların yeni kurulan birlikleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir