Ana Sayfa / Basketbol / Gelmiş Geçmiş En İyi Basketbol Filmleri

Gelmiş Geçmiş En İyi Basketbol Filmleri

Filmleri hepimiz severiz. Bazılarımız sinefildir bazılarımız televizyonda rastgeldikçe izler.

Bazılarımız belli türleri takip ederiz bazılarımız ise afişine bakıp sinemaya gider.

Ne olursa olsun herkes sinemayla birazcık içli dışlıdır.

Filmler konularını sıklıkla hayattan aldıkları için spor konusunun filmlerde kullanılması yeni bir şey değil.

Ben de kendi en favori 5 basketbol filmlerimi kendi sübjektif görüşüme göre sıraladım.

5- Space Jam (1996)

https://www.imdb.com/title/tt0117705/?ref_=fn_al_tt_1

IMDb puanı:  6.3

Basketbol tarihinin en iyisi majesteleri Michael Jordan LooneyTunes kadrosu ile beraber NBA yıldızlarının yeteneklerini çalmış olan Monstars kadrosuna karşı. Monstars’ın yeteneklerini çaldığı yıldızlar Charles Barkley, ShawnBradley, PatrickEwing, Larry Johnson ve MuggsyBogues. Filmde bunun yanısıraLarryBird, VladeDivac, CedricCeballos, Danny Ainge Del Harris ve AhmadRashad gibi NBA sevenlerin tanıyacağı pek çok isim kendisi olarak rol alıyor.

 

4- White men can’t Jump (1992)

https://www.imdb.com/title/tt0105812/?ref_=nv_sr_1

IMDb puanı:  6.7

Beyazlar Beceremez ismiyle gösterilen ve  klasik bir, “birbirini başta sevmeyen ancak sonrasında müthiş uyumlu bir ikiliye dönüşen zıt karakterler“ filmi. WesleySnipes ve WoodyHarrelson’ın bu film ile basketbol oynayabildiklerini gösterdikleri kadar sokak argosu hakkında da ufkumuzu açarlar. Hem orijinal dilinde hem dublajlı ayrı güzel filmlerden.

3- He got game (1998)

https://www.imdb.com/title/tt0124718/?ref_=nv_sr_1

IMDb puanı:  6.9

New York Knicks maçlarının vazgeçilmez siması Spike Lee’nin yönettiği ve başrollerinde Denzel Washington ile NBA tarihinin en iyi şutörlerinden kabul edilen Ray Allen’ın oynadığı basketbol konulu drama filmi. Ray Allen’ın lakaplarından olan JesusShuttlesworth bu filmdeki karakterinin isminden gelir. Film konu olarak pek çok tutarsızlık barındırsa da izleyenleri derinden etkileyen bir aile dramı ile basketbolu güzel birleştirmiştir.

 

2- Glory Road (2006)

https://www.imdb.com/title/tt0385726/?ref_=fn_al_tt_1

IMDb puanı:  7.2

Gerçek bir hikayeden esinlenen ve 1966 Texas’ında geçen NCAA (Ulusal Kolej Oyuncuları Birliği) turnuvası üzerinden anlatılan mükemmel bir film. JoshLucas Texas Western College baş antrenörü Don Haskins olarak harikalar yaratmıştır. Basketbol filmi olmasının ötesinde zamanın koşulları üzerinden ırkçılık, ayrımcılık ve öğrencilerin spor yaşamlarını anlatış şekliyle gerçekten çok çok iyi bir film.

 

1- Coach Carter

https://www.imdb.com/title/tt0393162/?ref_=fn_al_tt_1

IMDb puanı:  7.3

Başrolünde nereye baksak gördüğümüz (gerçekten meraktan baktım da adamın kariyerinde oynadığı film sayısı 178) Samuel L. Jackson’ın NCAA koçu Ken Carter’ın canlandırdığı gerçek bir hikayden uyarlanan şaheser. Glory Road ile bir sene arayla çıkmalarına rağmen pek çok açıdan benzerlik taşırlar. Glory Road da koçumuz tarihte ilk kez 5 siyah ilk beş oyuncusu ile sahaya çıkarken Coach Carter da koçumuz namağlup takımının tamamını akademik başarıları yeterli olmadığı (ve başka disiplinsiz hareketleri yüzünden) yedeğe çeker. Kalanı motivasyon, erdemli mesajlar ve gaza getiren kolej basketbolu maçlarının hoş bir karması. Kesinlikle en iyi basketbol filmleri derseniz her listede en tepede çıkacak iki film Coach Carter ve Glory Road olacaktır.

 

Sizin seyrettiğiniz en iyi basketbol filmleri neler?

Yazar: Deniz Gencer

Hakkında - Deniz Gencer

Avatar

Bir Makale Daha?

Michael Jordan’ın Biyografisi – Michael Jordan Kimdir?

Michael Jordan, basketbol ve NBA dendiğinde akıllara gelen ilk isimlerden biri belki de birçoğumuz için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir