Ana Sayfa / Badminton / Badminton Nedir? / Badminton Kuralları

Badminton Nedir? / Badminton Kuralları

Spoura olarak, az bilinen eğlenceli spor tanıtımları yapmaya devam ediyoruz. Çoğumuz badminton sporunu duymuşuzdur. Garip topu, hafif raketiyle oynamas kolay ve eğlenceli bir spor badminton. Kimilerine göre “bedminton”. Şimdi biz bu eğlenceli spor hakkında birkaç şey yazacağız. Badminton ekipmanları, badminton topu ve badminton raketi, badminton kuralları, badminton oyun kuralları, badminton nedir, badminton nasıl oynanır gibi badminton hakkında bilgi dolu bir içerik sunacağız.

Badminton Nedir ?

badminton kuralları

Badminton, kelime karşılığı olarak “tüylü top” anlamına gelmektedir. Aslında oyunun Türkçesi de “tüytop”tur ama bu kullanım yaygınlaşmamıştır. Bir raket ve bu tüylü topla oynanır. Tenisin basitleştirilmiş halidir diyebiliriz. Kaz tüyünden yapılmış bir top ve uzun ince bir raketle oynanan badminton, teniste olduğu gibi badmintonda da amaç topun file üzerinden rakip alana gönderilmesidir.

Badminton Kuralları

badminton kuralları

 

  • İki kişiyle veya ikişer kişilik iki grupla oynanır.
  • Rakipler tüylü topu karşı tarafın alanına düşürmeye çalışırlar.
  • Oyunda puan kazanan taraf, servis atan taraftır. Servisi karşılayan taraf puan alamaz.
  • Her sette 15 puana ilk ulaşan taraf setin galibi olur.
  • Oyuna başlayacak taraf yazı tura atılarak belirlenir.
  • Servis atan, raketi bel seviyesinin aşağısına indirmeden servisi kullanır.
  • Servis sırasında tüylü topun mantarlı kafası aşağıya bakmak zorundadır.
  • Servis kullanan kişi zıplayamaz.
  • Servisten çıkan top fileyi geçip karşı alana ulaşmazsa, dışarı çıkarsa ya da tavana çarpıp düşerse top dışarıda sayılır.

 

Badminton Nasıl Oynanır ?

badminton kuralları

Sahanın iki yanında birer oyuncu bulunur. Oyun servis atış kurallarına göre genellikle sahanın sağ servis bölgesinden başlar. Eğer servisi karşılayan hata/faul yaparsa veya servisi karşılayanın sahasına düştüğü için oyun durursa, servis atan taraf bir sayı kazanır. Bundan sonra servis atan taraf diğer servis bölgesinden tekrar servis atar. Eğer servis atan hata yaparsa veya tüy top onun tarafına düşerse servis atan oyuncu servis atma hakkını kaybeder, karşılayan oyuncu servis atan taraf olur, ancak kimse sayı alamaz. Yani sayı alan taraf mutlaka servisi kullanan taraftır, servisi karşılayan taraf karşılamakta başarılı olsa bile puan almaz.

Badminton Hakkında Bilgi

badminton kuralları

MÖ 5. yüzyılda Çinliler, badmintonun atası sayılan “Ti Jian Zi” adı verilen bir oyun oynarlarmış. Yine badmintona benzeyen bir oyun, 19. yüzyıl ortalarında Hindistan’da “Poona” adıyla oynanıyormuş. Birçok açıdan günümüz badmintonuna benzeyen bu oyunu gören İngiliz subaylar, 1860 yıllarında bunu ülkelerine getirmişler. Beauford Dükü‘nün kızları bu oyunu ilk defa Badminton Evi‘nde oynamışlardır. Badminton ismi de bu salondan gelmektedir.

Badminton Ekipmanları

badminton kuralları - badminton ekipmanları

Badminton Topu

1 adet mantar ya da plastik bir başlığa takılı 14 ya da 16 tüyden oluşan, ağırlığı 4,73 g ile 5,50 g arasında değişen “kuş” adı verilen tüylü bir toptur.

Badminton Raketi

Badminton raketleri çok hafif olup, ağırlıkları yapıldığı malzemeye bağlı olarak 90-140 gr civarındadır. Genellikle baş kısmı, naylon ya da bağırsaktan yapılma malzeme ile örülüdür. Raketin uzunluğu 68 cm’den, genişliği ise 23 cm’den fazla olamaz.

Türkiye Badminton Federasyonu

badminton kuralları - badminton federasyonu

Ülkemizde 1991 yılından bu yana badminton sporunun federasyonu bulunmaktadır. 1000’e yakın sporcusuyla faaliyet göstermektedir. Bu yazıyla birlikte badminton nedir, badminton kuralları, badminton oyun kuralları, badminton hakkında bilgi, badminton ekipmanları olan badminton topu ve badminton raketi hakkında birkaç satır yazmış olduk. Sizlere bir şeyler aktarabildiysek ne mutlu bize!

Hakkında - Burak Aksoy

Avatar
Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir