Ana Sayfa / Avustralya Açık / Avustralya Açık 2018 Kadınlarda En Güzel 5 Maç

Avustralya Açık 2018 Kadınlarda En Güzel 5 Maç

Avustralya Açık son ermişken tek kadınlar kategorisinde en heyecan veren, tırnak yediren, tansiyon yükselten ve hafızalara işlenen en iyi maçlara biz göz atalım, pazartesiyi bir tık güzel kılalım.

Avustralya Açık Tek Kadınlarda En İyi 5 Maç

Avustralya Açık tek kadınlar kategorisi bu yıl seyir zevki açısından açıkçası tek erkeklere göre daha fazla şey ortaya koydu. Sıralamayı yapmak benim için pek de kolay olmadı. İlk 5 diye değerlendirip özetini paylaştığım eşleşmeler dışında kıran kırana geçen ve bir şekilde göz atılması gereken bir takım eşleşmeler de yok değil. Kontaveit-Suarrez Navarro, Kontaveit-Ostapenko, Kerber-Hsieh, Stosur-Puig, Begu-Makarova bunlardan öne çıkanları. Şiddetle tavsiye olunur. Ancak naçizane Avustralya Açık Tenis Turnuvasında tek kadınlardaki en gönlü bir hoş eden maçlar şöyle:

5- Andrea Petkovic – Petra Kvitova (27) – 1. Tur Maçı

İsmi kendinden beklentiyi yükselten kıran kırana bir ilk tur maçı ile Avustralya Açık Tenis Turnuvasına hızlı bir merhaba demiştik ikinci günde. İlk turda birçok denk ve birçok 3 setlik mücadele izlemiş olsak da Petkovic ile Kvitova arasındaki mücadele diğerlerinden sıyrılarak turnuva sonunda bile hafızalarda yer edinen maçlar arasında yerini aldı. Kortta drama, elem, keder, ıstırap, sıcak, hırs ne ararsan vardı. Kvitova final setinde iki kere maç için servis atabildiyse de tutunamadı. Eski ilk 10 oyuncu Petkovic 2017 sonu itibarıyla yükselişe geçen Alman tenisinden kendi nasibini aldı.

4- Jana Fett vs Caroline Wozniacki (2) – 2. Tur Maçı

Turnuvanın şampiyonu Caroline Wozniacki’nin ciddi anlamda sallandığı ama yıkılmadığı bir 2. tur maçı. İlk 100 dışındaki Jana Fett karşısında finalde setinde 1-5 ve 15-40’tan geri dönüş muazzam bir hikaye. Danimarkalı oyuncunun mental olarak bambaşka bir noktaya gitmesini sağladı bence bu maç. Sonrasında da arkasına pek bakmadı zaten.

 3- Simona Halep (1) vs Lauren Davis – 3. Tur. Maçı

Tam 3 saat 44 dakika! Final seti 15-13. Kan, ter, gözyaşı 3lemesi ile tam bir savaştı Halep ile Davis arasındaki 3. tur maçı. Wozniacki gibi Halep de epey sallandı bu turda. 3 maç puanı çevirerek -tekrar ediyorum- 15-13lük bir final setiyle adını 4. tura yazdırdı. Lakin ne izleyende tırnak kaldı ne de takat! Buyuralım kadın tenisi için bir doz drama alalım.

2- Simona Halep (1) vs Caroline Wozniacki (2) – Final Maçı

Uzuun süre hafızalardan çıkmayacak bir Avustralya Açık finali izledik. Bunu bize yaşatan Halep ve Wozniacki ne kadar takdir edilse az. Maçın çok güzel bir hikayesi vardı ki detaylı bir şekilde daha önce şurada ele almıştım. Sakatlıklar, çevrilen maç puanları, kortta geçen saatler ve ilk grand slam kupası stresiyle ortalık gerim gerim gerildi. Tarifsiz bir 3 setle kadınlar finali birçok erkek maçını gölgede bırakacak bir seyif zevki ile izleyenleri tenise doyurmayı bildi.

1- Simona Halep (1) vs Angelique Kerber (21) – Yarı Final Maçı

Final maçı olmayan ama adeta bir final gerginliğinde geçen  muhteşem bir final setiyle kanımca Avustralya Açık Tenis Turnuvasında tek kadınlarda bu yılın en unutulmaz maçı Simona Halep-Angelique Kerber yarı final maçı oldu. İki tarafın da final setinde ayrı ayrı maç puanı fırsatı yakalaması bu maçı benim gözümde yalnızca küçük bir tık final maçının önüne taşıdı. Ağzı açık bırakacak ralliler izledik. İki oyuncu da neden şampiyonluk için isimlerinin zikredildiğini açıkça ispatladı. Buyurun afiyet olsun!

Üst düzey dramaları, gözyaşları ile çok çekişmeli mücadeleleri ve ilkleri ile Avustralya Açık bu yıl da tek kadınlarda sona erdi. Wozniacki’nin 1.si kupası çok güzel oldu. Yine de turnuvanın kadını 5 maçın 3ünde adı geçen Simona Halep. O yüzden Halep’in de dilerim en yakın slamde bir kupası olsun. Kerber bu sefer düşüş yaşamasın, Serena Williams ve Victoria Azarenka tez vakitte üst düzey rekabet ile WTA Turdaki yerini alsın. Buraya da bir amin 🙂

Avustralya Açık 2018 Erkeklerde En Güzel 5 Maç

Hakkında - Murat Mat

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir