Ana Sayfa / Avustralya Açık / Avustralya Açık 2018 Erkeklerde En Güzel 5 Maç

Avustralya Açık 2018 Erkeklerde En Güzel 5 Maç

Avustralya Açık sonrası puanları ile dramaları ile çekişmeli skoru ya da sürprizleri ile en güzel, en tatlı, en hoş, en sağlam maçlara bir bakalım. Haftaya güzel başlayalım.

Tek erkeklerdeki en keyifli 5 mücadele

Bu sene sürprizin bolca olduğu ve sakatlıktan dönen büyük oyuncuların performanslarının çokça merak edildiği bir Avustralya Açık vardı. Tek erkekler kategorisinde ilk 5’i oluşturmak bu anlamda beni epey zorladı. Listede yer almasa da Kyrgios-Tsonga, Kyrgios-Dimitrov, Karlovic-Sugita, Ruud-Halys, Edmund-Dimitrov, Thiem-KudlaThiem-Sandgren maçları gibi birçok epik maç var. Bunları da düşününce bir ilk 5 çıkardım ama ben bile emin değilim ne kadar doğru bir sıralama yaptım.

5- Andreas Seppi vs Ivo Karlovic – 3. Tur Maçı

Her grand slamde akılda kalan maçlardan birine imza atmayı bir şekilde başaran 39 yaşındaki Ivo Karlovic’in 5 set sonunda final setinde 12-10 sökebildiği ikinci tur maçından hemen sonra İtalyan Andreas Seppi karşısındaki 3. mücadelesi inanılmazdı. Draması yüksek bir underdog eşleme olarak ana tabloda dikkat çeken maç beklenenin fazlasını verdi. 2-0’dan 2-2’ye gelmeler ile birkaç Hırvat ve İtalyan destekçisi seyirciyi kalp hastası edildi. Ter ziyan şeklinde hatırlanacak maçın özeti ile 5. sıradan başlayalım.

  

https://www.youtube.com/watch?v=5wYbcCk94r0

4- Grigor Dimitrov (3) vs Mackenzie McDonald – 2. Tur Maçı

Geçtiğimiz senenin yarı finalisti Dimitrov turnuva başında beklentinin yüksek olduğu isimlerdendi. Ancak daha ikinci turda çok sert şekilde tökezledi. Rakibi Amerikalı Mackenzie McDonald Bulgar oyuncuya kök söktürdü, saç baş yoldurdu, ses teli zedeletti ve daha bir sürü şey. Dimitrov 2-1 öndeyken McDonald 4. sette elinde bagel ile geldi (6-0). Final setinde iki oyuncu da varığını yoğunu ortaya koymakla yetinmedi, boxlarından borç aldı sahaya ekledi. Listemin 4. numarası pek çekişmeli.

3- Denis Shapovalov vs Jo-Wilfred Tsonga – 2. Tur Maçı

Turnuvada NextGen oyunculara karşı epey ter döken tecrübeli Fransız Jo-Wilfred Tsonga rakibi Denis Shapavalov ile birlikte bu slamin başladığı günde bitemeyen maçına imza attılar. Final setinde durum 5-5 iken ara verilen maç ertesi gün başladığında acaba bir Isner-Mahut hikayesi mi geliyor dedik ancak Tsonga hevesleri kursakta bırakmayı bildi. Final setini güç bela kotaran Tsonga bir üst tura ev sahibi NextGen oyuncusu Nick Kyrgios’un karşısına yürümeyi bildi. Yukarıda belirttiğim gibi kaçıranlar için listeye eklesem mi eklemesem mi diye kararsız kaldığım bir maçtır Kyrgios-Tsonga maçı. İzlenmesi pişman etmeyecektir.

2 – Novak Djokovic (14) vs Hyeon Chung – 4. Tur Maçı

Beklenmedik olması, maçtaki rallilerin kalitesi, oyuncuların oyun stilinin epey benzer olması ve en çok da 2015 yılında rakiplerine yaşattığını Djokovic’in bizzat yaşaması gibi güzel hikayeler barındırması açısından epey öne çıkan bir 4. tur maçı. 3 sette bitmiş olsa dahi Novak hiçbir seti kolay vermedi. Chung geri çizgide Novakvari vuruşlar ile akıl almaz geçme vuruşları üretti. Sakatlık dönüşü ne yapacağı epey merak konusu olan Sırp oyuncu turnuvaya beklenenden erken veda etti. Ancak Avustralya Açık 2018 açısından zihinlerden kolay silinmeyecek bir maçı listeme ekledi.

1- Marin Cilic (6) vs Roger Federer (1) – Final Maçı

Wimbledon finali aksine daha büyük bir çekişmeye sahne olan 3 saatlik final mücadelesi tansiyonu, gel-gitleri ve rallilerin güzelliğini düşünüce final de olmasından mütevellit bu sene Avustralya Açık Tenis Turnuvasında tek erkeklerde en akılda kalıcı maçı oldu. Cilic üstü düzey bir mücadele ortaya koydu, maç puanı 2017’yi hatırlattı ve ekselansları 20. grand slamini kucakladı. Tarihte bunu başaran ilk ve şimdilik tek erkek tenisçi kendisi. Daha fazla uzatmadan geniş özeti şuraya bırakıvereyim.

Sürprizleri, beklenenleri ile sakatlıkları, çekilmeleri ve şampiyonları ile bir grand slam daha pek güzel şekilde geride kaldı. Federer’in 20.si,  hayırlı uğurlu devamlı olsun. Darısı Cilic’e de olsun. Tüm sakat oyuncular iyileşsin, rekabet artsın. Seyir keyfi tavan yapsın. Amin 🙂

 

Avustralya Açık Tenis Turnuvası Tek Kadınlarda En Güzel Maçlar

 

Hakkında - Murat Mat

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir