Ana Sayfa / Atletizm / Atletizm Dalları- Atletizm Nedir – Spoura

Atletizm Dalları- Atletizm Nedir – Spoura

Atletizm, olimpiyatlarda ve diğer spor organizasyonlarında en çok ilgi çeken sporlardan biri. Çok geniş bir spor, biz de bu yüzden atletizm dalları adı altında inceleme yapacağız. Çeşitli branşlar sıralayıp bunlara kısa kısa açıklamalar getirmeye çalışacağız. Uzun atlama, sırıkla atlama, sürat koşusu gibi birçok branş var, hepsine değineceğiz. Bunların dışında atletizm nedir, atletizm kaça ayrılır, atletizm hakkında bilgi, atletizm dalları nelerdir sorularına da cevap arayacağız. Bu konudaki kaynakların eksik olduğunu gördük ve yazma ihtiyacı duyduk.

atletizm dalları sprint

Atletizm Nedir ? / Atletizm Dalları Hakkında Bilgi

Hepsinden önce atletizm nedir sorusuna cevap verelim: Atletizm, tek başına yapılan sporların genel adıdır diyebiliriz. Bunlar koşu, atlama, ağırlık kaldırma, atma gibi sporlar olabilir. Kişinin çeviklik, güçlülük gibi özelliklerini geliştirmeye yönelik yapılır. Atletizmi kısaca böyle tanımlayabiliriz. Yani atletizm çok genel bir isimlendirmedir, birçok alt dalı vardır.

atletizm dalları cirit atma

Atletizm Dalları / Atletizm Kaça Ayrılır / Atletizm Dalları Nelerdir ?

Atletizm dalları Türkiye Atletizm Federasyonu sitesine göre genel olarak 4’e ayrılır. Bu 4 dal da kendi içinde ayrılır.

Bunlar önce koşmalar, atmalar, atlamalar ve yürüyüş olarak ayrıldıktan sonra,

Koşu ana dalının içinde sprint (100 m, 200 m, 400 m, 100 m engelli, 110 m engelli, 400 m engelli), orta mesafe (800 m, 1.500 m, 3.000 m, 3.000 m engelli), uzun mesafe (5.000 m, 10.000 m) ve maraton (42,195 m) şeklinde atletizm dalları vardır.

Atma ana dalının içinde gülle atma, disk atma, cirit atma ve çekiç atma şeklinde atletizm dalları vardır.

Atlama ana dalının içinde uzun atlama, üç adım atlama, yüksek atlama ve sırıkla atlama şeklinde atletizm dalları vardır.

Yürüyüş ana dalının içinde ise, erkeklerde 20 km ve 50 km olmak üzere iki mesafe, kadınlarda ise 20 km’lik tek mesafelik maraton olarak ayrılır.

Bunların birleşimi olarak görülebilecek dallar da vardır: Bunlar, dekatlon, heptatlon, triatlon, modern pentatlon ve yol bulma gibi dallardır. Örneğin dekatlon sporcusu, atletizm dalları içinden 10 tanesini yapar, bunlar 100 metre koşusu, uzun atlama, gülle atma, yüksek atlama, 400 metre koşusu, 110 metre engelli koşu, disk atma, sırıkla yüksek atlama, cirit atma ve 1500 metre koşusudur. Dekatlon yarışı 2 gün sürer ve sporcu bu sayılanları belli bir sırayla yapıp bitiş çizgisine ulaşır.

atletizm dalları

Atletizmi böyle özetleyip, atletizm dalları hakkında detaylı bir genel kaynak olmadığını fark edip bu yazıyı yazdık. Fazla uzatmadan genel hatlarını belirlemeye çalıştık.

Bu eğlenceli spora katılım ülkemizde bir hayli düşük, ancak Usain Bolt’u, eski milli atletlerimiz Süreyya Ayhan’ı, Elvan Abeylegesse’yi çoğu kişi tanıyacaktır. Sporla hiç mi hiç işi olmayan amcalarımız teyzelerimiz bile eskiden atletizm izlerlerdi. Bunun sebebi sanıyoruz ki genelde kısa sürede finali görülen yarışmalardan oluşması.

Yazıyı da Usain Bolt’un 2009 Berlin’de atletizmin koşu branşının 100 m sprint dalında dünya rekoru kırdığı yarışla bitirelim. Tarihi tanıklık ettiğimiz o ‘an’la!

Hakkında - Burak Aksoy

Avatar
Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

8 Yorumlar

 1. Avatar

  çok güzel çeşekürler

 2. Avatar

  çok güzel teşekkürler

 3. Avatar

  RİZE FENER EL ELE HEP BERABER KÜMEYE

 4. Avatar

  teşşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir