Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Artistik Jimnastik Hakkında Bilgi

Artistik Jimnastik Hakkında Bilgi

Artistik jimnastik sporu, kadınlarda ve erkeklerde bireysel olarak yapılabildiği gibi takım olarak da yapılan olimpik bir spordur. Jimnastik sporundaki branşlardan biri olan artistik jimnastik sporuna, çok küçük yaşlarda başlanabilmektedir. Bu sporda dengenin ve vücudun bir bütün halinde kontrolünün sağlanması en temel noktalardır. Erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı jimnastik aletleri bulunmakta ve bu aletlerde serbest ve zorunlu hareketler sporcular tarafından gerçekleştirilmektedir. Serbest hareketler, sporcular tarafından belirlenmekte ve sporcuların spordaki yetenekleri bu şekilde gösterilmektedir.

Artistik Jimnastik Hareketleri Nelerdir?

Artistik jimnastik, kadınlarda ve erkeklerde farklı aletler ile gerçekleştirilmektedir. Erkeklerde; kulplu beygir, halka ve paralel bar aletleri bulunmaktadır. Kadınlarda ise denge tahtası, asimetrik paralel  aletleri ile birlikte yer hareketleri bulunmaktadır. Kulplu beygirde, yerden yüksekliği 1,23 m olan kulplar birbirine 41-44 cm mesafede atlama beygiri üzerinde bulunmaktadır. Kulplu beygir aletinde sporcular kas gücü gerektiren hareketleri yapmaktadır.

Halka aletinde ise yukarıdan aşağı sarkıtılan tellere asılı olan ve yerden yüksekliği 2,55 m olan halkalar bulunmaktadır. Bu halkaların çapları ise 13 cm’dir. Halka aleti ile sporcular amuda kalkma, yatay şekilde durma ve salınma gibi hareketleri gerçekleştirmektedir.

Paralel bar aleti ise birbirine paralel şekilde duran iki bar ile yapılan hareketlerdir. Paralel bar aleti ile sporcular asılma, sallanma, takla atma ya da amuda kalkma gibi hareketleri gerçekleştirmektedir.

Kadınlarda yer alan asimetrik paralel aleti, birbirine asitmetrik bir şekilde paralel olarak duran barlar ile yapılan hareketlerdir. Bu barlar 2,40 m uzunluğundadır. Alt kısımda duran bar 155-160 cm, üst kısımda duran bar 223-235 cm ve bar açıklığı da 90-140 cm ölçülerindedir.

Kadınlarda yer alan bir diğer alet ise denge aletidir. Bu alet üzerinde kadın sporcular tamamen dengeli olacak şekilde hareketlerini gerçekleştirmektedir. Denge aleti üzerinde koşma, yürüme, sıçrama ve amuda kalkma gibi dengeli olmayı gerektiren hareketler yapılmaktadır.

Bu aletlerin yanı sıra yer hareketleri de 12 metreye 12 metrelik bir alanda yapılmaktadır. Kadınlar yer hareketlerini müzikli, erkekler ise müziksiz olarak gerçekleştirmektedir. Kadınlar yer hareketlerini 90 saniye, erkekler ise 70 saniye içinde yapmalıdır. Artistik jimnastik sporu olimpik bir spor dalı olduğu kadar, Avrupa ve Dünya şampiyonalarının da düzenlendiği bir spor dalıdır. Estetik ve dengeli duruş sporun göze çarpan özellikleridir.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir