Ana Sayfa / Boks / Aparkat Nedir, Nasıl Atılır?

Aparkat Nedir, Nasıl Atılır?

Boks sporunda en fazla duyulan ve bilinen terimlerden biri olan aparkat, boksun en temel vuruş tekniklerinden biridir. Direkt vuruş, kroşe ve aparkat vuruş boks sporundaki vuruş teknikleridir. Aparkat nedir diye baktığımızda, aparkatın rakibi yere indirici bir vuruş olduğunu söyleyebiliriz. Doğru zamanda, doğru açı ile doğru noktaya yapılan aparkat vuruş, rakibin gardını düşürmekte ve onu yere indirebilmektedir. Aparkat nedir sorusuna, aşağıdan yukarıya doğru, rakibin çene bölgesine yapılan vuruş olarak cevap verebiliriz. Aparkat vuruşta da tıpkı kroşe vuruşta olduğu gibi, kolun açısı önemlidir. Aparkat vuruşun ıskalanması, vuruşu deneyen oyuncunun o anda gardının düşmesine neden olabilmekte ve oyuncu karşı vuruş ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Aparkat Vuruş Nasıl Yapılır?

Aparkat nedir sorusuna yanıt bulduktan sonra, aparkat vuruşun nasıl yapıldığı sorusuna da yanıt vermeye çalışalım. Aparkat vuruş her şeyden önce nakavt etme amacıyla yapılan bir vuruştur. Aparkat vuruş yapabilme fırsatını oyuncular maç içerisinde çok sık bulamamaktadır. Aparkat vuruşa zemin hazırlamak ve rakibin gardını düşürmek için oyuncular, sağ sol direkt ve kroşe gibi vuruşlar ile rakiplerini zorlamaktadır. Bu vuruşlar sonrasında rakibin gardının düştüğü bir anda, doğru zamanlama ile aparkat vuruş yapılarak rakip yere indirilmek istenmektedir. Bir yakın mesafe vuruşu olan aparkatta, dirsek 90 derecelik bir açı almaktadır. Vuruş sırasında aşağıdan yukarıya doğru kol getirilirken, kuvvet alınan dizler de yaylanarak vücudu yukarı doğru kaldırmalıdır. Bu sayede vuruşun etkisi çok daha fazla olmaktadır.

Aparkat vuruş her ne kadar çene bölgesine atılan indirici bir yumruk olsa da, rakibi yoklama sırasında mide ve karaciğer bölgelerine de bu vuruş yapılmaktadır. Aparkat vuruşun esas etkisi çene bölgesinde hissedilirken, çene bölgesine yapılan aparkatın ıskalanması durumunda ise rakibe kroşe ile vuruş yapma imkanı verilebilmektedir. Aparkat vuruşun ıskalanmasına bir örnek;

Kuvvetli bir aparkat vuruş yapabilmek için sadece kol gücü değil, omuz, karın ve bacak kaslarından da faydalanılmalıdır. Aparkat vuruşta rakibe hissettirilecek olan kuvvet, tüm vücuttan iletilmelidir. Vuruş sırasında vuruş yapılan el bileği yere paralel ve hafif bükük bir şekil almalıdır. Parmaklar yüze dönük bir şekilde vuruş yapılmalıdır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler

Fazla kilolarımızdan kurtulmak adına akla gelen ilk yol olarak diyet yapmak gelmektedir. Diyet yapmayı aç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir