Ana Sayfa / Fitness & Sağlık / Amino Asit Nedir, Ne İşe Yarar?

Amino Asit Nedir, Ne İşe Yarar?

Özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenen ve kaslı bir vücuda sahip olmak isteyen kişilerin ilk olarak duyduğu ifadelerin başında protein ve amino asit gelmektedir. Amino asit nedir, amino asit ne işe yarar sorularına doğru yanıtı bulmak, sağlıklı bir kas gelişimi için atılacak ilk adımdır. Amino asitlerin ne olduğu ve ne işe yaradığının bilinmesi, ağırlık sporları yapan kişilerin sağlıklı bir kas gelişimi sürecini yürütmesi adına önemlidir. Protein insan vücudunun yapı taşlarından biridir. Amino asitler ise proteinlerin yapı taşlarıdır. Amino asit ne işe yarar sorusuna, amino asitlerin çeşitlerine göre faydalarının da farklı olduğu şeklinde yanıt vermek mümkündür.

Amino Asitlerin Faydaları Nelerdir?

Amino asitler, proteinleri oluşturan yapı taşlarıdır. Vücuda gerek besin gerekse de harici yollardan alınan proteinin vücudumuz tarafından parçalanması sonrasında, geriye amino asitler kalmaktadır. Bu amino asitler kas dokularının onarımı ve gelişimi için kullanılmaktadır. Amino asit ne işe yarar sorusuna detaylı yanıt vermeden önce, amino asitlerin çeşitleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Amino asitler; Esansiyel, Esansiyel Olmayan ve Yarı Esansiyel amino asitler olmak üzere temelde 3 gruptur.

Amino asitlerin proteinin yapı taşı olması ve kasların da protein ile beslenmesi, amino asitlerin ilk faydasını tanımlamaktadır. Amino asitlerin en büyük faydası ve etkisi, kas gelişimini ve spor sonrasında oluşan kas hasarlarını onarmasıdır. Oral yolla alınan amino asitlerin, iltihaplanmalara karşı vücudu koruduğu da tespit edilmiştir. Amino asit kullanımının, vücut geliştirme sporu yapan kişiler için bir diğer faydası da spor sonrası oluşan yorgunluğu azaltmasıdır. Daha rahat bir uyku uyunmasında da etkisi olan amino asitler, çok daha dinç bir bünyeye sahip olmayı sağlamaktadır. Amino asitlerin kas gelişimine etkisinin yanı sıra, yağ yakımında da etkisinin olması kilo vermede etki göstermektedir. Amino asitlerin vücudumuz üzerinde bilinen bir diğer faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Böylelikle bulaşıcı hastalıklara karşı korunma sağlanmaktadır. Amino asitlerin az da olsa stresle başa çıkmada mental açıdan kişileri güçlendirdiği yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur. Amino asitlerin harici olarak kullanımı hamilelerde ve emzikli kadınlarda, akciğer ya da karaciğer yetmezliği olan kişilerde doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekliliği de unutulmamalıdır.

Protein Tozu Kullanımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir