Ana Sayfa / Bilardo / Amerikan Bilardo Nedir, Nasıl Oynanır?

Amerikan Bilardo Nedir, Nasıl Oynanır?

Cepli bilardo türlerinden biri olan Amerikan bilardo, ülkemizde de en çok oynanan ve bilardoya yeni başlayan kişilerin öncelikli olarak tercih ettiği oyunların başında gelmektedir. Kurallarının amatör oyuncular tarafından esnetilebilir olması da bu oyunu ilk etapta cazip kılmaktadır. Beyaz top ve 15 renkli top ile oynanan Amerikan bilardo oyununda, 1 ile 7 arasında numaralandırılmış toplar düz renk, 9 ile 15 arasında numaralandırılan toplar ise çizgili, paçalı ya da ülkemizdeki bir diğer deyişle pijamalı olarak adlandırılmaktadır. 8 numaralı top ise siyah renktedir ve oyunun bitirilişinde rol oynamaktadır. 15 renkli top masa üzerinde üçgen oluşturacak şekilde dizilir. Siyah 8, en üstteki topun iki gerisinde olmalıdır. En altta sağ ve sol köşelerde ise birer adet düz renk ve çizgili top bulunmalıdır. Topların dizilişine bir örnek;

Amerikan Bilardo Nasıl Oynanır?

8 top bilardo adıyla da bilinen Amerikan bilardo oyununda, oyun açılışı ve oyunun bitişi belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Oyun açılışını yapacak olan oyuncunun belirlenmesi için bant atışı yapılmaktadır. Bant atışını oyuncular aynı anda yapmalıdır. Kısa banda mesafeli olarak masaya yerleştirilen iki topa oyuncular vuruş yapar ve karşı banda gidip geri gelen toplardan, vuruş yapılan banda en yakında duran topa sahip oyuncu açılış yapma hakkını kazanmaktadır. Burada oyuncu açılışı yapabileceği gibi, açılış yapma hakkını rakibine verme hakkına da sahiptir. İlk set için gerçekleştirilen bant atışı sonrasında, seti kazanan oyuncu diğer sete başlama hakkını elde etmektedir.

Açılışı yapan oyuncunun cebe soktuğu top, onun devam edeceği top grubunu belirlemektedir. Aynı anda düz ve çizgili topun cebe düşmesi durumunda ise oyuncu dilediği top grubunu masanın genel durumunu da göz önüne alarak seçebilir. Açılışta hiçbir topun cebe girmemesi durumunda ise, rakip oyuncu dilediği top grubunu yine masa durumunu göz önüne alarak seçerek vuruşunu yapabilir. Kendi grubundaki topların tamamını cebe sokan ilk oyuncu, son olarak siyah 8’i cebe sokmalıdır. Siyah 8 ya son topun girdiği cebe ya da deklare edilen bir cebe sokulmalıdır. Siyah 8’i de bu şekilde cebe sokan oyuncu seti kazanır. Amerikan bilardo her ne kadar bu kadar kolay görünse de oyun içinde bilinmesi gereken birçok kural bulunmaktadır. Oyunun temeli kendi top grubunuzun tamamını ceplere soktuktan sonra siyah 8’i deklare edilen cebe ya da son topun girdiği cebe sokmak olsa da, oyunun bu noktadan önce sonlanmasına neden olan faul kuralları da bilinmelidir.

3 Top Bilardo Nedir? Nasıl Oynanır?

Amerikan Bilardoda Faul Olan Durumlar

Amerikan bilardo oyununda faul olarak nitelendirilen ve vuruş sırasının rakibe geçtiği durumlar şu şekildedir;

-İsteka topu olan beyaz topun, vuruş yapıldıktan sonra ceplerden birine girmesi,

-Beyaz topun oyuncunun seçtiği top grubundan önce bir başka topa ya da siyah 8’e temas etmesi,

-Beyaz topun oyuncunun vuruş yaptığı top grubundan herhangi bir topa temas etmemesi,

-Oyuncunun, rakibe ait top grubundan bir topu cebe sokması,

-Toplardan birinin vuruş sonrasında masanın dışına çıkması,

-Oyuncuların elbiselerinin, ellerinin, vuruş yapılan rest ve spider gibi aletlerin ya da istekanın herhangi bir topa temas etmesi,

-İstekanın vuruş yapılan esnada beyaz topa iki kez temas etmesi,

-Açılış vuruşu sonrasında dağılan toplardan, en az dördünün bir banda temas etmemesi,

-Vuruş yapan oyuncunun en az bir ayağının zemin ile temas etmemesi durumları faul olarak nitelendirilmektedir. Yapılan bu fauller sonrasında vuruş sırası rakibe geçerken, oyuncu beyaz topu istediği noktaya koyarak atışını gerçekleştirebilir.

Açılış sırasında siyah 8 ile yapılan faullerde ise farklı bir kural bulunmaktadır. Nizami bir açılış vuruşu sonrasında siyah 8’in cebe girmesi durumunda, açılışı yapan oyuncu masanın yeniden dizilmesini isteyebilir. Bunun yanı sıra oyuncu, siyah topun çıkartılarak kısa ve uzun bantların 2. noktalarının kesişim yerine koyulmasını da talep edebilmektedir.

Faullü bir açılış vuruşu sonrasında siyah 8’in cebe girmesi durumunda ise bu sefer açılışı yapan oyuncunun rakibi, topların yeniden dizilmesini isteyebilir ya da siyah 8’i kısa ve uzun bantların 2. noktalarının kesişim yerine koyulmasını tercih ederek beyaz topu da açılış bölgesine koyarak oyuna devam edebilir.

Amerikan Bilardoda Oyunu Sonlandıran Fauller

Amerikan bilardo oyununda yapılan bazı fauller, oyunun sonlanmasına ve faul yapan oyuncunun seti kaybetmesine neden olmaktadır. Bu tarz faullerin içinde her daim siyah 8 yer almaktadır. Siyah 8 ile ilgili yapılan fauller neticesinde oyunun sonlanmasına neden olan durumlar şu şekildedir;

-Oyuncunun tüm toplarını cebe soktuktan sonra, siyah 8’e vuruş yaparken faul yapması,

-Siyah 8’in vuruş sonrası masa dışına çıkması,

-Siyah 8’in son topun girdiği cep ya da deklare edilen cep haricinde bir cebe girmesi,

-Oyuncunun seçmiş olduğu top grubunda yer alan topların tamamının cebe sokulmadan siyah 8’in cebe sokulması,

-Siyah 8 deklare edilen cebe gönderildikten sonra cebe girse dahi, aynı anda beyaz topun da cebe girmesi durumunda set sonlandırılır ve vuruşu yapan oyuncu seti kaybeder.

Temel kuralları bu şekilde olan Amerikan bilardo oyunu, kuralları esnetilerek sadece renk grubu ve sonrasında siyahın herhangi bir siyah cebe sokulması ile de amatör ortamlarda oynanabilmektedir.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

1 Yorum

  1. Avatar

    AFİLİ YALNIZLIKLAR kitabında bilardonun ne akıl teri bir oyun olduğu yazar LEYLA ŞAHİN tarafından harukulade bir yorumla bir polisiye tarzında mühhiş anlatılmış. tavsiye edeceğim en güzel kitaplardan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir