Ana Sayfa / Amerika Açık / Amerika Açık (US Open)Tek Erkekler Yarı Final Değerlendirmeleri

Amerika Açık (US Open)Tek Erkekler Yarı Final Değerlendirmeleri

Tek kadınlardan sonra bugün de tek erkeklerde finalin adı belli olacak. Amerika Açık sonrası 1 numaranın Rafael Nadal olacağının tescillendiği Flushing Meadows’ta 3 farklı ülkeden 4 oyuncu kozlarını paylaşacak. Rafael Nadal kariyerinin 15. grand slam kupasını kovalarken, rakibi Juan Martin Del Potro 2. Amerika Açık (US Open) kupasını kazanarak tek slamlik bir mucize olmadığının ve geri dönüşünün muhteşem olduğunun ispatı peşinde. Ana tablonun alt kısmındaki sürprizlerden İspanya’nın 3 numarası Pablo Carreno Busta ve Güney Afrikalı Kevin Anderson da kariyerlerinin ilk büyük finaline ve daha da ötesine erişmek için beklemekte.

Hal böyleyken yarı finallerde bizi neler bekliyor, oyuncuların birbirleri ile karşılaşma istatistikleri, turnuvada ve sene içinde yaptıkları nasıl, sıralama maçların olası sonuçlarından sonra nasıl etkilenir gibi konuları öncelikle ana tablonun üst kısmındaki eşleşme ile başlayarak biraz eşeleyeceğim.

Rafael Nadal (1) vs Juan Martin Del Potro (24)

Ana tablonun alt tarafındaki sürprizleri düşününce bu maç için en doğru tabir “turnuvanın erken finali”. Roger Federer’in elenmesiyle beklenen Fedal yarı finalini aratmayacak güzellikte geçmesi beklenen ve turnuvanın en güzel maçı olmaya aday eşleşme ve de iki eski Amerika Açık şampiyonunun 14. karşılaşması. İkili arasındaki maçlarda 8-5 Nadal üstün olsa da sert zemindeki maçlara bakıldığında 5-4 Delpo’nun üstün olduğu görülüyor. Ancak grand slamler yani 5 setlik maratonlar açısından değerlendirdiğimizde de Nadal’ın üstünlüğü göze çarpıyor. Yani önceki karşılaşmalar açısından ibre bir o yana bir bu yana gidiyor. Biz de geçen seneye gidip ikilinin en son mücadelesinin özetine yarı finalde bizleri neler beklediğine dair fikir edinebilmek için şuradan erişebiliriz.

İki geri dönüşün kahramanlarından Delpo 2014 başından 2016 ortalarına doğru ortalarda yok iken döndüğünde yarattığı heyecan bir şekilde özellikle büyük turnuvalarda hep kursakta kaldı. Yalnızca ATP250 seviyesindeki Stockholm turnuvasını kazanabildi.  Çıktığı final ve yarı final gibi dereceler ile ilk 50ye geri dönse de sıralaması nedeniyle grand slamlerde bekleneni pek veremedi. 2013’ten beridir ilk grand slam yarı final derecesini ise en sevdiği yerde yakalamayı başardı. Üstelik Roger Federer ve 2-0 geriden gelip Dominic Thiem’i elemeyi başararak. Rafael Nadal da yaşadığı düşüş döneminden sonra Avustralya Açık ile başlayan geri dönüşünü muazzam bir seviyeye taşıdı. 2017’te toprak sezonunu domine etti. 10. kez Fransa Açık’ı kazandı ve hak ettiği sonuçlarla hak ettiği 1 numarayı geri aldı.

Yarı finale gelene kadar iki oyuncunun neler yaptığını kısaca bir hatırlarsak, Nadal henüz seribaşı bir tenisçi ile oynamadan ve de pek zorlanmadan toplamda kortta 11 saat 41 dakika kalarak gelmeyi başardı ve en büyük sınavı Federer ve Thiem’i eledikten sonra biraz yorulan ama güven de kazanan Delpo karşısında olacak. Delpo ise bu anlamda biraz daha idmanlı. Toplamda 3 set kaybeden Arjantinli kortta da toplamda 13 saat 19 dakika ter dökmüş.

Maçın kazananının kupanın da kazananı olma ihtimali oldukça yüksek. Gönlüm hem Nadal-Federer puan farkının açılmaması açısından hem de elediği isimlerden sonra en sevdiği yerde 2. Kez kupayı kaldırmasının istememden dolayı Delpo’dan yana. Ancak mantığım da Delpo’nıun yorgun Nadal’ın çok dinç olduğu ve gerek 5 setlik maratonda öne çıkabileceğini söylüyor. Yine de kim kazansa başım üstünde.

Kevin Anderson (28) vs Pablo Carreno Busta (12)

Kariyerinin ilk grand slam yarı finalindeki iki ismin eşleşmesi. Gülen taraf kariyerinin ilk finaline yürümüş olacak bu vesileyle. 3. kez karşılaşacak olan tenisçilerin önceki 2 mücadelesinden de Güney Afrikalı Anderson galip gelmeyi bilmiş. Karşılaşmalardan biri çok taze ve 2017’de Montreal’de gerçekleşmiş. Kariyeri boyunca genelde orta sıraları parsellemiş ancak 2015’te 10. sıraya kadar yükselmiş olan Anderson buradan alacağı sonuçlar ile yeniden ilk 20’ye girme potansiyelinde. Öte yandan 26 yaşındaki İspanyol ise ağır ama emin adımlarla ilk 20’ye merhaba demiş durumda bile kazandığı kupalar ve aldığı sonuçlar ile.

İki oyuncunun turnuvada yaptıklarına baktığımızda, Kevin Anderson servis konusundaki ezeli rakiplerinden biri ve karşılaştığı tek seribaşı isim olan Sam Querrey’i çeyrek finalde geçmeyi başardı. Kortta toplam 12 saat 23 dakika kalan tecrübeli oyuncu 2 tie-break kazanıp, 2 tie-break de kaybederek yarı finale geldi. Pablo Busta ise 4 yarı finalistten henüz set kaybetmeyen tek isim. Deyim yerindeyse gümbür gümbür devam eden oyuncunun kortta kalma süresi ise yalnızca 10 saat 28 dakika ki bu sürede yarı finalistler arasındaki en düşük süre. İstatistikler Güney Afrikalı oyuncudan yana gibi gözükse de servislerinin nasıl olacağı maçın anahtarı. İspanyol tenisçi şimdiye kadar yakaladığı rüzgarı arkasına alabilirse finale yürümesi pek olası.

Tek kadınlarda iki Amerikalı oyuncu izleyecekken tek erkeklerde de iki İspanyol tenisçinin karşılaşma ihtimali hiç de azımsanamayacak seviyede kanımca. Rakamlar ve mantığım bunu der iken gönlüm ise açık ara Delpo yanında. O neden vamos diyorum ama İspanyol oyuncuları bu nidadan birazcık dışarıda tutuyorum.

Finallerde görüşmek üzere.

Hakkında - Murat Mat

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir