Ana Sayfa / Amerika Açık / TENİS | Amerika Açık 2017’deki Türk Tenisçiler

TENİS | Amerika Açık 2017’deki Türk Tenisçiler

Amerika Açık eleme maçları heyecanı devam ederken ülkemiz tenisi için de ayrı bir heyecan söz konusu. Bu sene Amerika Açık elemelerinde ilk defa 4 temsilcimiz yer alıyor. Her biri de bugün Flushing Meadows’ta ter dökerek elemelerde 2. tur vizesi arayacaklar.

Amerika Açık’taki Türk temsilcilerimizin kim olduklarına, kariyerlerinde neler yaptıklarına, rakiplerine ve şanslarına değineceğimiz bu yazıda ilk olarak tek kadınlarda uzun süre Türkiye’nin 1 numarası olan isimle başlayalım:

Çağla Büyükakçay:

Çağla 21.08.2017 haftası itibarıyla dünya 150 numarası olarak ilk 150’ye geri döndü. Çağla’nın kariyerindeki ulaştığı en yüksek sıralama ise geçen seneki rüya sezonda Amerika Açık’tan sonraki haftalarda 60 numara.  8 yaşında tenise başlayan ve 2004 yılında ilk ITF organizasyonuna katılan Çağla Türkiye tenisi için tekler kategorisinde birçok ilke imza atmış bir isim. 2016 yılında, Türkiye tenis tarihinde ilk kez tek kadınlar kategorisinde üstelik de İstanbul’da şampiyonluğa uzanan tenisçi, yine ilk kez grand slam ana tablosu gören (2016) ve grand slamlerde tur atlamayı başaran ilk kadın temsilcimiz aynı zamanda. Tenis branşında geçen sene ülkemizi olimpiyatlarda temsil etme başarısına da sahip Çağla’nın grand slamlerdeki karnesi şu şekilde:

Grand Slam 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Avustralya Açık * Q2 Q1 Q3 Q3 Q3 Q1 1R
Fransa Açık * Q1 * Q2 Q3 Q1 2R 2R
Wimbledon * Q1 Q1 Q2 Q1 Q3 1R Q2
Amerika Açık Q1 Q2 Q2 Q2 Q2 Q1 2R

Q: Ön eleme turu

Türk tenisi için yaptıklarını bu yazıdan ayrı bir şekilde değerlendirmek gereken Çağla geçtiğimiz sene Amerika Açık ana tablosuna direkt katılmış ve 2. turda dünyanın en büyük tenis stadyumu Arthur Ashe’te Petra Kvitova’ya mağlup olmuştu. Bu sene 12 galibiyet ile Amerika Açık’a gelen Çağla’nın elemeler ilk turundaki rakibi ise bu sene 11 galibiyeti bulunan 20 yaşındaki Sırp Ivana Jorovic.

Çağla Büyükakçay vs Ivana Jarovic

Klasmanda 181. basamakta yer alan genç tenisçi geçen sene Amerika Açık’a elemelerin 2. turunda veda etmiş. Kariyerinde henüz grand slam ana tablosu bulunmayan ve en yüksek 134. sıraya kadar çıkabilmiş Sırp oyuncu ile Çağla 2015 yılında Ankara’daki ITF düzeyindeki turnuvada finalde karşı karşıya gelmiş ve Sırp oyuncu maçı 3 sette almış. Arada Çağla’nın oldukça başarılı bir 2016 geçirdiğini eklemek lazım burada. Kağıt üstünde favori olan Çağla’nın maç bugün oynanacak ve tahmini olarak maç TSİ 21.00’da başlayacak.

İpek Soylu:

Tek kadınlar sıralamasında güncel sıralamada 163 numarada bulunan ve yükselişe geçtiği dönemde kısa bir süre için de olsa Türkiye tek kadınlar tenisinde 1 numaraya çıkabilen genç oyuncumuz İpek’in kariyerindeki en yüksek tekler sıralaması ise geçtiğimiz sene ulaştığı 151. basamak idi.  Geçtiğimiz sene Fransa Açık’ta teklerde ana tablo oynayan ve bunu başaran en genç temsilcimiz olan İpek’in çiftler  kariyerindeki başarılarına baktığımızda ise güncel sıralamada 78. olduğunu, kariyerinin en iyi derecesi olarak 63.lüğe kadar çıktığını ve 3 WTA kupası olduğunu – ki bunlardan biri, Çağla’nın teklerde kazandığı İstanbul Cup, biri de sezon sonu düzenlenen Elite Throphy- görüyoruz. İpek’in Amerika Açık çiftler kategorisinde de eski bir gençler şampiyonu olduğunu ve bunu başaran ilk ve tek isim olduğunu da ekliyoruz elbette.

Gençler kariyerinden profesyonel tenise geçtiğinden beridir Amerika Açık’ta iki sene üst üste elemelerde 2. tur oynayan İpek’in bu sene de şansı kağıt üstünde açık görünüyor.

İpek Soylu vs Amanda Anisimova

Rakibi ev sahibi ülkeden 15 yaşındaki Amanda Anisimova. Tekler sıralamasında 183. sırada bulanan oyuncu aynı zamanda kariyerinin en yüksek sıralamasında yer alıyor. ITF turnuvalarında topladığı puanlarla ilk 200’e merhaba diyen oyuncu geçen sene ilk grand slam galibiyetini yine evindeki eleme turunda alıp 2. turda veda etmiş. İki oyuncu daha önce hiç karşılaşmamalar.

İpek’in maçı ilk 5. Korttaki ilk maç ve TSİ 18.00’da başlayacak.

Başak Eraydın:

Tek kadınlar tenisimizin yükselen ismi Başak güncel tekler sıralamasında bu hafta itibarıyla 172. sırada. Geçtiğimiz seneyi 342. olarak bitiren oyuncumuz 2017’de Nisan ayında İstanbul’da oynadığı 60.000 dolarlık para ödüllü ITF turnuvasını kazanıp, sonrasında da İstanbul Cup’ta elemelerden gelerek çeyrek final oynamayı başardı ve kariyerinde ilk defa ilk 200’e girdi. Daha sonra katılmaya devam ettiği WTA turnuvalarında da eleme tablolarında galibiyetler almaya devam ederek kariyerinin en yüksek sıralaması olan 171.liğe çıktı. Bu sene ilk kez Fransa Açık elemelerinde mücadele eden ve tur atlamayı başaran Başak, elde ettiği sonuçlarla kariyerinde ilk kez Wimbledon’da da eleme oynamayı da başardı.

Tek el backhandi ve inatçı oyun tarzıyla 2017 sezon sonuna doğru formda bir şekilde ilerleyen ve ilk kez Amerika Açık elemelerinde mücadele edecek olan temsilcimizin rakibi Alman Dinah Pfizenmaier.

Başak Eraydın vs Dinah Pfizenmaier

Güncel sıralamada 849. Sırada yer alsa da Alman oyuncu 2014 yılında ilk 100’de 79. sırada kendisine yer bulabilmiş bir isim. Favori zemini toprak olan oyuncu 2 senedir turdan uzak ve bu sene yalnızca toprakta olmak üzere 2 maç oynayıp 1’ini kazanabilmiş durumda.

İkili ilk kez karşılaşacaklar ve Başak bu kadar formdayken daha önceden ilk 100’e girebilmiş ve eski günlerini arayan bir oyuncu arasındaki mücadelenin nasıl gelişeceği ciddi merak konusu. Maç ise TSİ 18.00’da başlayacak. Kalbimizin yarısı İpek’in kortta iken yarısı da Başak ile olacak.

Tek kadınlar temsilcilerimize ek olarak Marsel İlhan’dan sonra ilk kez bir oyuncumuz bizi bir Grand Slam tek erkekler eleme tablosunda temsil edecek. O isim henüz 22 yaşındaki genç yeteneğimiz Cem İlkel.

Cem İlkel:

Cem güncel sıralamada 238. durumda ve en iyi derecesi de 234.lük şimdilik. 2012 sonundan beri ATP sıralamasında ter döken Cem geçtiğimiz ay itibarıyla ilk 250’e merhaba diyen ikinci erkek tenisçimiz oldu. Ağırlıklı olarak ITF ve Challenger seviyeli turnuvalarda mücadele eden oyuncu İzmir’den sonra Karshi Challanger’da da final oynamayı başararak yükselişine devam etti. Kariyerinde de 2 ITF şampiyonluğu bulunan Cem grand slam kariyerine de geniş bir kafile ile Amerika Açık’ta merhaba dedi bu sene.

Cem İlkel vs William Blumberg

Rakibi ev sahibi ülkeden William Blumberg. 654 numarada yer alan 19 yaşındaki oyuncu da Cem gibi ilk kez bir grand slam kortunda mücadele edecek. Blumberg bu sene 3 turnuvada mücadele etmiş ve Cem’e göre kariyerinde daha da yeni.

İkili ilk kez mücadele edecekler ve kağıt üstünde favori olan isim de yakın zamanda doğum gününü kutlayan Cem. Dileriz kendisine ve de bizlere güzel bir hediye olur ilk grand slam galibiyeti. Cem’in maçı tahmini olarak TSİ 22.00’da başlayacak.

Saat farkı nedeniyle genellikle akşam saatlerinde takip edebileceğimiz maçlarda gönüller elbette ki temsilcilerimizden yana. Her birinin servisleri ace, basit hataları az, vurduklar winner olsun diyor, başarılar diliyorum.

 

Amerika Açık 2017 Tenis Turnuvası Ne Zaman?

Amerika Açık Tenis Turnuvası 28 Ağustos’ta başlayacak ve 10 Eylül’de sona erecek.

 

Hakkında - Murat Mat

Bir Makale Daha?

Tenis Nasıl Oynanır? Temel Tenis Kuralları

Bu yazımızda tenis nasıl oynanır, bunu işleyeceğiz. Kortundan hakemine, servisinden faulüne her şeyi yazacağımız detaylı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link