Ana Sayfa / Amerika Açık / Amerika Açık Tenis Turnuvası

Amerika Açık Tenis Turnuvası

Amerika Açık Tenis Turnuvası, yılın sonuncu grand slam tenis turnuvasıdır. Turnuva New York Queens’te, USTA Billie Jean King National Tennis Center’daki DecoTurf adlı sert zeminli tenis kortlarında oynanır. Turnuva ilk olarak 1881 yılında düzenlenmiş ve 93 yıl boyunca çim kortta oynanmıştır. Daha sonra 1975 ve 1977 yılları arasında toprak korta geçilmiş, 1977’den sonra da sert zemine geçilerek oynanmaya başlamıştır. Sert zeminin kendi içinde kullanılan malzemelere göre sürekli değiştiğini de belirtelim, şu an için DecoTurf zemin kullanılıyor. 2005 yılına kadar teniste seçilebilecek en kötü zemin rengi olan yeşilin kullanıldığı kortlar, topların zor görünmesi sebebiyle 2005’ten sonra maviye dönmüştür.

Amerika Açık Tenis Turnuvası ayrıca, kadınlar ve erkeklere ilk olarak eşit ödülün dağıtılmaya başlandığı(1973) ve şahin gözü uygulamasının ilk kez kullanıldığı(2006) tenis turnuvasıdır.

Sert Kortun Özellikleri ve Amerika Açık Kortları

Amerika Açık yukarıda da belirttiğimiz gibi DecoTurf adı verilen sert zeminde oynanıyor. Zemin sert olduğu için oyunlar genelde daha kısa sürer. Servis-vole oynamayı seven tenisçiler bu kortta genelde daha fazla başarılı olmuşlardır. Aslında Nadal zamanında bunun aksini başardı ama Nadal’ın formda olduğu dönemlerde ulaştığı seviye gerçekten muazzamdı. Servis-volecilerin avantajlı olma sebebi de topun yere temasından sonra fazla sekmeden hızlanmasının karşılayana yarattığı potansiyel zorluklardır. Özetle hızlı puanların olduğu, uzun rallilerin daha az görüleceği bir turnuva bizi bekliyor. Ayrıca zeminin sert olmasının uzayan maçlarda sakatlık riskini arttıran bir unsur olduğunu da söyleyelim.

Arthur Ashe
Arthur Ashe

Amerika Açık‘ın 3 tane önemli ana kortu vardır. Bunlardan 1.’si Arthur Ashe Stadyumu’dur. İsmini 3 grand slam şampiyonluğu bulunan Afro-Amerikan Arthur Robert Ashe’den alır. Ashe, 1993 yılında kendisine bir ameliyat sırasında kanına bulaşan HIV virüsü sebebiyle hayatını kaybetmiştir. 23,771 kişilik kapasitesiyle Arthur Ashe, dünyadaki en büyük tenis kortudur.

Turnuvanın 2. büyük kortu Louis Armstrong kortudur. Kort ismini ünlü Jazz müzisyeni Louis Armstrong’dan almıştır, kapasitesi 10.000’dir. Turnuvanın 3. büyük kortu ise Grandstand isimli 6,000 kapasiteli korttur.

Amerika Açık Şampiyonları

amerika açık şampiyonları

1968’de ‘açık’ döneme geçildiğinden beri Amerika Açık erkeklerde en çok şampiyon olan isimler 5’er şampiyonlukla Jimmy Connors, Roger Federer ve Pete Sampras’tır. Turnuvayı 2004-2008 yılları arasında 5 kez üst üste kazanan Federer’den sonra kimse üst üste 2 kez bile kazanamamıştır. 2008’den sonraki şampiyonlar sırasıyla: Del Potro, Nadal, Djokovic, Murray, Nadal, Cilic, Djokovic ve Stan Wawrinka’dır.

Kadınlarda ise ‘açık’ dönemden sonra en çok şampiyon olan isim 7 şampiyonlukla  Serena Williams’tır. Son 5 yılda ise sırasıyla Samantha Stosur, Serene(3) ve Flavia Pennetta turnuvayı kazanmıştır.

 

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir