Ana Sayfa / Uncategorized / Ali Gürbüz Kimdir?, Ali Gürbüz’ün Kariyeri

Ali Gürbüz Kimdir?, Ali Gürbüz’ün Kariyeri

Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde başpehlivan unvanlı güreşçilerden olan Ali Gürbüz, 1988 yılında Antalya’da dünyaya gelmiştir. 2009 senesinde Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde yarı finale kadar yükselme başarısı gösteren Ali Gürbüz, 2011 senesinde ilk kez başpehlivan olmayı başarmıştır. Ali Gürbüz’ün dünyaya geldiği 1988 senesinde babası Recep Gürbüz, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde başpehlivan olmuştur.

Ali Gürbüz’ün Güreş Kariyeri

Ali Gürbüz, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Antrenörlüğü bölümünde eğitim almıştır. 1988 senesinde başpehlivan olan babası Recep Gürbüz, 1 yıl sonra hayatını kaybetmiş ve Ali Gürbüz eski bir başpehlivan olan dedesi tarafından büyütülmüştür. Babası Recep Gürbüz gibi güreşçi olan Ali Gürbüz, ilk olarak Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde 2009 yılında adından söz ettirmiştir. O sene yarı finale çıkan Gürbüz, 2011 yılında finale çıkmış ve finalde Recep Kara’yı yenerek ilk kez başpehlivan olmuştur. 2012 yılında finalde yine Recep Kara ile karşılaşan Ali Gürbüz, rakibini yenerek başpehlivan unvanını korumayı başarmıştır. Ali Gürbüz’ün babası eski başpehlivanlardan Recep Gürbüz;

2013 yılında yine finale çıkma başarısı gösteren Ali Gürbüz’ün rakibi bu kez İsmail Balaban olmuştur. Ali Gürbüz her ne kadar rakibini yenerek başpehlivan olsa da, daha sonra yapılan testlerde dopingli olduğu ortaya çıktığından, başpehlivanlığı geri alınmış ve rakibi İsmail Balaban başpehlivan ilan edilmiştir. Ali Gürbüz’e doping kullanması nedeniyle 3 yıl ceza verilmiştir. Cezasının bitmesi sonrası çeşitli sakatlıklarla boğuşan güreşçi, 2019 yılında 658.’si düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde finalde eski başpehlivanlardan Orhan Okulu’yu yenerek tekrar başpehlivan olma başarısını göstermiştir.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri her ne kadar ülkemizde en çok bilinen yağlı güreş organizasyonu olsa da, birçok ilimizde yıllardır süregelen yağlı güreş mücadeleleri gerçekleştirilmektedir. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde 3 kez başpehlivan olan Ali Gürbüz, bu başarılarının yanı sıra diğer yağlı güreş mücadelelerinde de başpehlivanlıklar kazanmıştır. Kumluca Yağlı Güreşleri, Kurtdereli Yağlı Güreşleri ve Elmalı Yağlı Güreşleri, Ali Gürbüz’ün başpehlivanlık kazandığı diğer mücadelelerdir.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Tarihi

 

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir