Ana Sayfa / Basketbol / 2018 NBA Finalleri Başlıyor – Kral ve Diğer Herkes!

2018 NBA Finalleri Başlıyor – Kral ve Diğer Herkes!

Geldi 11 ayın sultanı mübarek NBA finalleri.

Büyük sürpriz!

Golden State Warriors ve Cleveland Cavaliers gene finaldeler.

Sene başında Kyrie Irving “yeter gölgede kaldığım, ben kendi takımımı istiyorum” diye takasını istediği ve karşılığında Boston Celtics’ten Isaiah Thomas ve Jae Crowder geldiğinde ben açıkçası Cavs’ın kadrosunu güçlendirdiğini düşünmüştüm. Bunun üzerine geleceğin hall of fame’i Dwyane Wade ve eski MVP Derrick Rose da geldiği için kadrodan “hey yavrum hey” nidaları yükseliyordu.

Hesap hiç tutmadı. Lebron kadroyu bir kere tamamen bozdu, ikinciyi de bozmak üzere ancak dere geçerken at değiştirmeyeceği için şu an elde avuçta ne varsa ilerliyor.

Önce Doğu konferansına LeBron James’in efsanevi playoff performansı üzerinden bir bakalım.

G.O.A.T.?

*Greatest OAll Times

Kendisinin tarihi pozisyonunun tartışılması için hala erken. Zamanın kötü anıları silip iyileri yücelttiğini düşünürseniz Lebron için 10 sene sonra “gelmiş geçmiş en iyi oyuncu kim?” tartışmasının aktif olarak içinde olacağını zaten şu andan görüyor olmanız lazım. O payeyi 2 sezon evvel 3–1’den geri gelip Golden State Warriors’u yendikleri zaman kazanmıştı, 2 sezondur yaptığı şey yerini sağlamlaştırmak ve yavaş yavaş tüm çekemeyenlerini müridi haline getirmek.

Tüm basketbol severlerin hala şansı varken takdir edip, zevk almaya çalışması şu an yapılacak en doğru şey olur. Birini sevmek başkasından nefret etmek değildir. Bu anlama gelen onlarca cümle yazılmış olmasına rağmen, bir kez daha (en sevdiğim sporcu olan) Kobe Bryant’ın daha taze attığı tweetle devam edelim.

Yani diyor ki; Birini gömmeden de, zevk alabiliriz. Yaptığı şeyi seviyorum. Neyin kim tarafından kesinlikle kazanılmayacağını tartışmayın.

Lebron James, Kobe Bryant’tan bu payeyi Doğu konferans finali 7. maçını kazanınca aldı.

Lebron bu sene 15. yılını oynuyor. Bu sezon 82 normal sezon maçının tamamına çıktıktan (kariyerinde ilk) sonra playoflarda oynadığı 18 maç ile toplamda 100 maça ulaştı. 100. maçı muazzam genç bir takım olan Boston Celtics ile üstüste yaptıkları 7. maçtı ve Lebron bu maçta 48 dakikanın her saniyesi sahada kaldı.

Maçın 47. dakikasında aldığı rebound sonrası bütün sahayı sprintleyip, 106 kglık Marcus Morris iki eliyle omuzlarından çekerken turnikeyi bıraktı.

Ve böylece üst üste 8. kez Doğu Konferans finalini kazanıp finallere çıkmış oldu.

MJ ile kıyaslamalarda kanımca sıkça düşülen hatalardan bir tanesi majestelerinin finallerde 6da 6 yapmış olması. Anlatım olarak kulağa çok daha hoş geldiği ve Jordan’ın rakibini nasıl parça pinçik ettiğiyle ilgili vurgusu yüzünden asla geçilemeyecek bir rekor gibi bahsediliyor.

Bu bakış açısı ile evet, Lebron’un Jordan’ı geçme ihtimali yok.

Peki Jordan ligde 14,5 sezon oynamışken neden yalnızca 6 finali var diye kimse sormuyor? Anlatım bu tip kıyaslamalarda her zaman çok gizli ve çok önemli bir yer işgal ediyor.

Başka bir örnek de Bill Russell.

11 şampiyonluk yüzüğü parmaklarına sığmayan, Lebron öncesinde üst üste 8 final oynayan son efsane. Oscar Roberton’ın triple-double, Wilt Chamberlain’in 50–25 ortalama ile bitirdiği sezonda MVP seçilen adam. Finaller MVP’si ödülünün isim babası.

Bill Russell üst üste NBA finallerine çıkarken NBA’deki takım sayısı 10 imiş.

Sadece tek bir seri sonucu tek bir rakibi eledikten sonra finale ulaşılıyormuş.

Ve takımında kendisi dışında 6 tane daha Hall of Fame oyuncu varmış. 🙁

Yani özetle aslında bu başarıyı tarihte Lebron James dışında başaran kimse yok desek yanlış olmaz. üç sayı çizgisi neredeyse orta sahaya yaklaşmış ve tempo bu kadar yüksek iken bunu 8 kere üst üste yapmak… gerçekten inanılmaz.

Son söz; Ben Lebron James sevmezdim. Bunun Lebron’u her gün içten içe yediğini bildiğim halde uzun yıllar bu konuda dik başlılık yaptım. 🙂 Şu an görüyorum ki bu adamı izleyebildiğimiz sadece şanslıyız. NBA bu adamla, bu adam sayesinde ve bu adama rağmen güzel.

 

Az koşun lan 🙁

Yazar: Deniz Gencer

                                                                        

Hakkında - Deniz Gencer

Avatar

Bir Makale Daha?

Michael Jordan’ın Kariyerinin En İyi 10 Hareketi

NBA dendiğinde birçoğumuzun aklına ilk gelen basketbolcu olan Michael Jordan, kimi otoritelere göre NBA tarihinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir