Ana Sayfa / Basketbol / 2018 All-Star Kadroları Belli Oldu

2018 All-Star Kadroları Belli Oldu

Lig tarihinde ilk defa doğu batı ayrımı olmayan bir all-star maçı bizleri bekliyor. Son yıllarda güç dengesinin bozulması ve doğu konferansının süregelen zayıflığı bu yaz yapılan takaslarla iyice ayyuka çıkınca sıra dışı bir hamle yaparak en çok oy alan iki oyuncunun takımları seçeceği bir sisteme geçildi.

Son 3 yıldır finalde karşılaşan iki süper yıldız, LeBron James ve Steph Curry kadroları belirlediler ve bana kalırsa oldukça şaşırtıcı tercihler yaptılar. LeBron 2 uzunla kurdugu kadronun yanına eski dostu Kyrie’yi alırken araları uzun zamandır oldukça bozuk olan Durant ve Westbrook ikilisini de bir araya getirdi. Curry ise Harden ve Giannis gibi sayı krallığında ilk 2 sırayı paylaşan hayvanatlardan yana kullandı tercihini. Yedeklerde ise Warriors’taki ekip arkadaşlarından yine vazgeçmedi. Maçın sonlarına doğru belki geçen yıllardaki Cavs-GSW maçlarının benzeri bir kadro görebiliriz. İki yıldız da eski çekirdek kadrolarını korumayı seçti ve işin şov kısmı geride kalıp son sözün söylenme zamanı geldiğinde en iyi yol bildiğin yoldur demeleri gayet mümkün.

Soğuk Savaşlar!

Uzun zamandır all-star maçı rekabetin ve kazanma isteğinin olmadığı, amerikan güreşinden farksız bir gösteri maçına dönmüştü. Bu sezon yeni format oyuncuların kazanma hırsını ateşler mi göreceğiz. Irving-LeBron ve Westbrook-Durant arasındaki soğuk savaşlar maçın gidişatı içinde nasıl gelişecek bunu merak ediyorum. Durant yeni takım arkadaşlarına karşı ilk defa oynadığı bu maçta Westbrook ile yan yana nasıl performans gösterecek merak ediyorum. Genelde bu tarz maçlar küslüklerin bitişine sahne oluyor ama nadiren de olsa iyice iplerin koptuğu da olabiliyor tabi.

Genel olarak baktığımda Curry takımını biraz daha iyi kurmuş gibi geliyor. LeBron ekibi daha şova dönük, spektakuler hareketler yapma ve maçın özet görüntülerine damga vurma ihtimali olan oyunculardan kurulu ama hem saha içi hem de saha dışı sorunlar yaşamaları da bir o kadar mümkün. Eğer son yıllardaki gibi sıfır defans yapılan bir maç olursa şansları yüksek ama bu bir final serisi 7. maçı olsaydı bütün paramı Curry takımına basardım. Basketbol doğru oynandığı zaman çok basit bir spor ve Curry bu doğruları yapma şansı daha yüksek oyuncular seçmiş hep.

Davis&Cousins ikilisinin geleceği nasıl olacak?

Son yıllarda basketbol büyük değişimler geçirdi. Bu yeni basketbolu sevseniz de sevmeseniz de basketbolun evrimi içinde çok net görülen bir eğilim var. Üçlük atış ve topsuz hareket artık her mevki için çok kritik hale geldi. Şut atabilen ve mobilitesi yüksek uzunlar ise yeni basketbolu diğer her şeyden daha iyi tanımlıyor. Baktığımız zaman iki tarafta da bu akıma uyan oyuncular var ancak ilk beslerde DavisCousins ikilisi ilk defa bu kadar iyi bir kadroyla oynayacak ve bu ikilinin başarısızlığı kendilerinden mi kaynaklanıyor yoksa Pelicans takımının kadro yapısından ve diğer oyuncularından mı bunu anlamak için çok iyi bir deney olacak ve bu deney belki de takımın gelecek planlarında ne yöne gideceğine dair bir fikir verebilir. Eğer LeBron, Durant, Irving ve Westbrook gibi bir kadro içinde bile en üst seviyede başarılı olamayacaklarsa belki de Pelicans için bu çekirdekten vazgeçme ve yolları ayırma vakti yaklaşıyor demektir. Bu sezon sonunda Cousins serbest oyuncu olacak ve vereceği bir ayrılık kararı muhtemel bir Anthony Davis takası için saati hızlandırabilir. Boston başta olmak üzere pek çok takım Tek Kaş Reyiz için pusuda bekliyor ve saat ilerledikçe takımların onun için gözden çıkaracağı bedel küçülecek. Eğer New Orleans yönetimi bu sezon Chicago ve Indiana’nın düştüğü duruma düşmek istemiyorsa kararını çok geç olmadan vermesi gerekecek ve bu all-star maçı ellerindeki çekirdek ile en üst seviyede rekabet edebilecekler mi bunu anlamak için bulunmaz bir fırsat olabilir.

ps. Olamadı:((( Yazıyı dün akşam yazmıştım ve çok uykum geldiği için ufak düzenlemeleri ve yayına vermeyi ertesi güne bıraktım. Tam da bu gece DeMarcus Cousins ağır bir sakatlık geçirdi ve sezonu kapattı. Maşallah dedigim iki gün yaşamıyor, Kaan Kural laneti bana da bulaşmaya başlamış demek ki.

Çabuk iyileş dev adam.

 

 

Hakkında - Yavuz Çağdaş

Avatar
Bütün sporları seven sıkı bir NBA takipçisi, Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu.

Bir Makale Daha?

Michael Jordan’ın Kariyerinin En İyi 10 Hareketi

NBA dendiğinde birçoğumuzun aklına ilk gelen basketbolcu olan Michael Jordan, kimi otoritelere göre NBA tarihinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir