Ana Sayfa / Tenis / 2017 Wimbledon Şampiyonları | Roger Federer & Garbine Muguruza

2017 Wimbledon Şampiyonları | Roger Federer & Garbine Muguruza

Gerek tek kadınlarda gerekse tek erkeklerde ilkleri yaşadığımız Wimbledon 2017 sonrasında şampiyonluğa uzanan Garbine Muguruza ve Roger Federer’in şampiyonluklarını değerlendirdik.

2017 Wimbledon Kadınlar Şampiyonu: Garbine Muguruza

23 yaşındaki İspanyol tenisçi kariyerinin ilk kupasına daha önce yine kariyerinin ilk grand slam finaline çıktığı Wimbledon’da uzandı bu sene. Çok değil 2 sene öncesinde Serena Williams ile oynadığı çekişmeli ama iki sette biten karşılaşma sonrası röportajında gözyaşlarını tutamayan Muguruza abla Williams’a karşı çok daha dominant bir mücadele ortaya koymayı başararak bu sefer sevinçten gözyaşlarını tutamadı.

Kısaca o güne bir gitmek istersek şöyle devam edebiliriz.

2015’teki finalde Serena Williams Muguruza’nın bir gün mutlaka Wimbledon’ı kazanacağını söylemesi üzerinden yalnızca iki yıl sonra o kupayı kazanması üstelik de bunu Venus Williams’a karşı başarması sanırım tenisin tatlı bir cilvesi.

Muguruza’nın şampiyonluğu arkasındaki bir diğer güzel hikaye de koçu Conchita Martinez ile birlikte başardıkları. Conchita Martinez Wimbledon’da şampiyonluğa uzanmayı başaran ilk ve tek İspanyol kadın tenisçi idi. Üstelik de bunu 1994 yılında 37 yaşındaki Martina Navratilova karşısındaki galibiyeti ile elde etmişti. Muguruza’nın oynadığı finaldeki rakibi Venus Williams da tarihin bir tekerrür olarak 37 yaşında ve finalde İspanyol bir tenisçi karşısında idi.

Wimbledon 2017 öncesinde Muguruza koçunun 1994 yılında şampiyon olmayı nasıl başardığına dair tüyolar alabileceğini düşündüğü için Martinez ile çalışmaya karar vermişti. Sanırım ne kadar doğru bir karar verdiği konusunda herkes hemfikirdir lakin eminim ki Muguruza’nın şampiyonluk hikâyesinin Conchita Martinez’inkine bu kadar benzeyeceğini kimse tahmin etmemişti.

Dünya –eski- 1 numarası Angelique Kerber, eski Amerika Açık Şampiyonu Svetlana Kuznetsova ve finalde Venus Williams gibi önemli isimleri saf dışı bırakıp kupaya uzanan Garbine Muguruza’nın şampiyonluğuna dair birkaç ilginç notu sıraladım:

 • 1994 yılından sonraki Wimbledon’da şampiyon olan ilk İspanyol kadın tenisçi olmayı başardı.
 • Kariyerinin 4. tekler kupasını ve Fransa Açıktan sonraki 2. tekler Grand Slam kupasını kazandı.
 • Çıktığı 3 grand slam finalinde de (2 Wimbledon+1 Fransa Açık) Williams kardeşler ile oynadı.
 • Birden fazla grand slam finalinde iki Williams’ı da yenebilen ilk tenisçi oldu.
 • Venus Williams 2017 yılındaki ikinci grand slam finalinden de eli boş dönmüş oldu.
 • Fransa Açık’ta 4. turda kaybettikten sonra ilk 10’a veda eden Muguruza Wimbledon şampiyonluğu ile tekrar ilk 10’a girmiş oldu. -Bu hafta itibarıyla da 4. sırada-

Bu yıl 32 galibiyeti bulunan Muguruza Grand Slam formunu sürdürüp kariyerinde 2 numaraya kadar çıkmış ve Grand Slam şampiyonlukları olan bir 1 numara olma yolunda hırsla ilerlemekte. Bakalım sert zemin dönemi performansı ve Amerika Açık performansı ona ve bize beklenenleri getirecek mi, göreceğiz.

2017 Wimbledon Erkekler Şampiyonu Roger Federer

Verdiği 6 aylık aradan sonra deyim yerindeyse bomba bir performans ile geri dönen bu senenin 2 mağlubiyet ile en az mağlubiyeti bulunan ve o iki maçta da maç puanı görmeyi başaran, tek erkekler kategorisinde tüm zamanların en fazla grand slam kupasına sahip, çimin kralı, ekselansları Roger Federer özlediği kupayı tam 5 sene aradan sonra yeniden kucaklamayı başardı. Sevenlerine adeta gün saydıran ve 5 sezondur grand Slamlerde şampiyonluğa ulaşamayan Federer’in 2012 yılında olimpiyatlarda kaybetmeden önce Andy Murray karşısındaki Wimbledon galibiyetini özet olarak hatırlamak isteyenleri aşağıdaki linke alabiliriz.

Kariyerinin ne zaman noktalayacağı merakla beklenen, eski performansını gösteremedikçe eleştirilen hatta 2002’den bu yana ilk kez ilk 10 dışında kalan –Rafael Nadal’ın da ilk 10 dışında kalmasının aynı döneme denk gelmesi de ayrıca manidar- Roger Federer acaba bitti mi diye düşünürken ve de oyununu özlerken en akılda kalıcı geri dönüşlerden birine imza attı. Öncelikle Avustralya Açık kupasını kazandı. Akabinde tüm toprak sezonunu akılcı bir şekilde es geçerek Wimbledon’ı kazandı.

Federer’in Wimbledon 2017’de oynadığı final için değerlendirmeleri oldukça ilgi çekici:

“2001 yılında Pete Sampras’ı burada yenince bu kadar başarılı olabileceğimi düşünmemiştim. Wimbledon’da birgün final oynayabilirim ya da kazanma şansım olabilir diye düşünüyordum. Wimbledon’ı 8. Kez kazanmak asla hedefleyeceğin bir şey değil bana göre. Eğer yapabiliyorsan seni 3 yaşından beri bir proje gibi yetiştiren ve destekleyen bir ailen ve ekibin olması gerekir. Ben Basel’de büyüyen ve teniste kariyer yapmayı uman bir adamdım. Sanırım, hayal ettim, inandım ve gerçekten yapabileceğimi umdum. Çok çalıştım ve buna değdi”.

Final yorumlarından sonra ekselanslarının şampiyonluğuna dair birkaç not da şöyle;

 • Kariyerindeki 19. tekler grand slam kupasını kazanarak 18 olan kendi rekorunu geliştirdi.
 • Tek erkeklerde Wimbledon’ı 8. kez kazanan tek oyuncu oldu.
 • Kariyerinin 93. 2017’nin 5. kupasını kazandı.
 • 1976’da Bjorn Borg’tan sonra açık dönemde set vermeden Wimbledon’ı kazanan 2. oyuncu oldu. Hiç tie-break kaybetmemiş olması da işin sosu.
 • Açık dönemde Grand Slam kazanan en yaşlı 2. oyuncu oldu.
 • 08.2016 tarihinden sonra yeniden ilk 3’ girmeyi başardı.

02.02.2004 tarihinde ilk kez dünya 1 numarasına yükselen Roger Federer emekli olmadan bir kere daha aynı hissi tatmanın peşinde. Yaşı ilerlediğinden dolayı sene içindeki her turnuvaya koşmak yerine az ama öz turnuvalar oynayan Roger Federer, Novak Djokovic ve Stan Wawrinka’nın sezonu kapatması, Andy Murray’nin Wimbledon’daki puanlarını koruyamaması ve sezonun geri kalanında koruyacağı 5460 puan olması gibi durumlardan sert zemin sezonunda yeniden 1 numara olma şansını elinde bulunduruyor. Cincinnati turnuvasında bu şansı mevcut. Özellikle de Nadal’ın Rogers Cup’ta erken elenmesi ve Federer’in de turnuvada finale kadar ilerlemesi bu şansını artırıyor.

1 numara yolunda şimdilik Rafael Nadal’ın şansı daha yüksek gibi görünse de geçen sene Wimbledon’dan sonra hiçbir turnuva oynamayan Federer bu yıl katıldığı her turnuvada puanlarına yenilerini ekleyecek ve tıpkı eski yıllardaki gibi Federer-Nadal çekişmesinin hakim olduğu bir 2017 sezon sonu bizi bekleyecek gibi duruyor.

 

 

 

 

 

Hakkında - Murat Mat

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir