Ana Sayfa / Bisiklet / 2017 Fransa Bisiklet Turu

2017 Fransa Bisiklet Turu

Tour de France Neden Bu Kadar Önemli?

Bisiklet yarışı diye sorulunca bahar klasiklerini, Giro ya da Vuelta’yı bilmeyen insanlara rastlayabiliriz. Fakat sporla ilgisi olmayan herhangi birisine dahi sorsak ilk aklına gelen yarış Fransa Bisiklet Turu olacaktır. Peki neden bu yarış bu kadar önemli?
Öncelikle bunu kısa bir yazıda anlatmak olanaksız diyebilirim. Yarışın tarihi, efsaneleri, sadece gazete yazılarında yer alan anlatımları bile bu yarışı Avrupa’da en çok sevilen spor organizasyonlarından biri haline getirmiştir. Efsaneler kulaktan kulağa yayılarak bu zevkli sporun daha da ön plana çıkmasına yardımcı olmuştur. İlk defa 1903 yılında yapılan Fransa Bisiklet Turu, 2 dünya savaşı nedeniyle toplamda 10 yıl aksamıştır. Konumuz olan 2017 Fransa Bisiklet Turu ise tarihteki 104. Le Tour yarışına sahne olacaktır.

2017 Fransa Bisiklet Turu Rotası

Her sene temmuz başından sonuna kadar yapılan Fransa Bisiklet Turu’nun rotası,  daha sezon başlamadan önceki yılın Ekim ayında açıklanır. Çünkü tüm takımlar ve sporcular performanslarını Fransa Bisiklet Turu’na göre ayarlarlar. Takımlar en iyi kadrolarını bu yarışa hazırlar, sporcular şubat ayından itibaren bu yarışın kadrosuna girmek için performans sergilerler. Yani anlaşılacağı üzere tüm yol bisikleti takımları bu yarışa göre sezonu geçirir ve sezonun en prestijli bu yarışına göre hazırlıklarını yaparlar. Takımlar 18 World Tour olan en üst klasman ve 4 tane özel davet alan ProContinental klasman takımlardan oluşur. Yani bu takımlar haricinde yarışa başka takımların girme hakkı yoktur.

tour de france 2017 rotası

Rota diyoruz çünkü Tour de France her yıl farklı şehirlerden başlayıp, farklı zirvelere çıkıp, klasikleşen bir şekilde Paris’in Champ-Ellysse caddesinde sona ermektedir. Son yıllarda Fransa Bisiklet Turu’nu organize eden ASO şirketi daha fazla kişiye yarışı yerinden izlettirmek ve tabii ki maddiyat için yarışın başlangıcını, bisiklet tabiri ile Grand Depart’ını farklı ülkelere ev sahibi olarak vermektedir.
2017 Fransa Bisiklet Turu’na Almanya’nın Düsseldorf şehrinin ev sahipliği yapacağı geçen yıldan biliniyordu fakat rotanın en son hali 18 Ekim 2017 tarihinde resmen açıklandı. Bu yılki organizasyon 1-23 Temmuz tarihleri arasını kapsayacak .Tüm takımlar ve yarışı önemseyen sporcuların katılımı ile düzenlenen bir organizasyonda açıklanan rota, sporcuların etaplar hakkında bilgi edinmesini sağlıyor ve buna göre bir antrenman sezonu geçirmelerine yardımcı oluyor. Her sene geçilen dağlık etaplar ya da bireysel zamana karşı yarışları ağırlıkla genel klasmancılar için, sonu sprintle bitmesi beklenen etaplar ise diğer sporcular için daha fazla önem arz ediyor.

fransa bisiklet turu rotası

Rotada diğer önemli konu da seyircilerdir. Fransa Bisiklet Turu seyircisiz düşünülemez. Hatta bu yarışı bu günlere getirenler; dağda, yokuşta, yağmurda karavanları, bisikletleri ve aileleri ile sporcuları yalnız bırakmayan seyircilerdir. Çünkü sporcuları birkaç saniye olsa da yakından görebilmek çok ayrı bir duygu, pelotonun geçişini heyecanla saatlerce beklemek ise çok güzel bir tecrübedir.

fransa bisiklet turu tarihi

 

Ben ise bu duyguyu tatmış birisi olarak 2017 Tour de France’ta 5. etabın bitişi olan La Planche de Belle Fille yokuşunun tekrar çıkılması ile ayrı bir heyecana bürünmüş hâldeyim. Efsane yokuşlar vardır; 2-3 yılda bir çıkılan, seyircilerin yol kenarlarını kapladığı, asfaltın gözükmediği… Bu yokuş onlardan birisi değil. Daha tarihte 3. defa çıkılacak bir tepe… Tour de France’ın zirve ve yokuşları genellikle Alpler ve Pireneler dağ sıralarında yer alır. Burası ise çok uğranmayan bir bölge olan French-Comte bölgesinin bir kış sporları merkezi. Diğer zirvelere göre daha az seyircinin geldiği, takım otobüslerinin yukarı çıkamaması nedeni ile aşağıda yer alan Plancher Mines köyüne sporcuların yarış bittikten sonra tekrar dönmesi ile seyircilerin daha fazla sporculara yakınlaşma şansı bulduğu bir yer. Aslında bölge yazın yağış alan, gölleri ve doğa parkurları ile meşhur bir yer fakat zirve göz önünde ve Alplere konumu nedeni ile çok geç keşfedilen bir yokuş. İlk defa 2012 yılında Bradley Wiggins’in kazandığı Tur’da çıkılan bu yokuşu ise Chris Froome kazanmıştır. 2014’te benim de yakından görme şansı bulduğum etapta ise o yılın kazananı Vincenzo Nibali bu etabı almıştı. Benim üzüntüm ise parke taşlı etapta Chris Froome’un, o günkü etapta ise Contador’un yarışı bırakmaları sebebiyle favorileri göremeyişim olmuştu.

Katıldığım 2014 Fransa Bisiklet Turu'ndan bir fotoğraf
Katıldığım 2014 Fransa Bisiklet Turu’ndan bir fotoğraf

Le Tour 2017’nin Etapları, Yokuşları, Kazanmaya Yakın İsimleri…

2017 yarışının rotası, 1. ve 20. etap olmak üzere 36 km bireysel zamana karşı, 6 tane dağlık etap, 5 tane orta dağlık etap ve 8 tane düz etap olarak organizasyon tarafından oluşturulmuş ve her yılki gibi 21. etap Paris’te bitecek şekilde planlanmış. La Planches de Belle Fille, Peyragudes, Col d’Izoard, Grand Colombier, Col du Galibier, Col de Agne gibi zirveler ise bu yıl çıkılacak olan önemli yokuşlar. İlk günler genelde sprint ve kaçış gruplarına göre planlanmış. Sadece 5. etap, bir yokuş bitişi olan La Planche de Belle Filles, 7. ve 8. etaplar zorlayıcı dağlık etaplar, son hafta ise tamamen genel klasman çekişmesi içinde geçecek etapları içeriyor.

Geçen senenin galibi ve 3 Le Tour şampiyonu Chris Froome, 2 Le Tour galibi ve belki son senesini Trek takımında geçirecek olan Alberto Contador, genç yetenekler Romanin Bardet, Adam Yates, Giro ve Vuelta galibiyeti bulunan Kolombiyalı yokuşçu Nairo Quintana, Richie Porte ve Thibault Pinot gibi yarışı arzulayan yetenekli sporcuların bulunduğu 21 günlük mücadele gerçekten heyecan yaratacağa benziyor.

Fransa Bisiklet Turu 2017 Ne Zaman?

Fransa Bisiklet Turu 2017 ne zaman? Söyleyelim… Bu sene Le Tour, 1-23 Temmuz tarihleri arasında.

Fransa Bisiklet Turu Hangi Kanalda?

Peki Tour de France hangi kanalda olacak? Tour De France’ı her sene olduğu gibi bu sene de uzun yayınları ile Eurosport 1 ekranlarında izleme fırsatını bulacağız.

Fransa Bisiklet Turu hangi kanalda sorusunun yanıtı tüm platformlarda şu şekilde olacak;

Öte yandan yol bisikleti yarışlarına aşina değilseniz yol bisikletini anlattığımız yazı için; http://www.spoura.com/yol-bisikleti-yarislari/

Hakkında - Hasan Saylık

Avatar
Bisiklet, tenis ve koşu sporlarıyla ilgilenen Ankara Üniversitesi Bilgisayar Öğretmeni.

Bir Makale Daha?

Giro d’Italia Bisiklet Turu 2017 – 100. Yılında Giro!

Her ne kadar Fransa Bisiklet Turu‘nun gölgesinde kalsa da Giro d’Italia’nın yeri ayrıdır. Rotasından, coğrafyasından belki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir