Ana Sayfa / Tenis / Wimbledon Şampiyonu Dördüncü Büyük: Andy Murray

Wimbledon Şampiyonu Dördüncü Büyük: Andy Murray

Erkekler tenisinde uzun bir dönemi kapsayan ‘dört büyükler dönemi’nde her zaman geri plana atılan isim oldu Andy Murray. Bir bakıma bunun doğru bir analiz olduğunu söyleyebiliriz. Murray’nin Federer-Nadal ikilisinin formlarının zirvesinde olduğu dönemde çok geride kaldığını ve dünya 2 numarası olduğu dönemde de kendisinden sadece bir hafta sonra dünyaya gelen Novak Djokovic’in oldukça gerisinde kaldığını söylemek mümkün.

2012 – İlk Grand Slam Şampiyonluğu

2012’ye gelindiğinde Andy Murray’nin Grand Slam’lerde şampiyonluğu yoktu ve özellikle Wimbledon dönemine gelindiğinde bu da kendisinde ayrıca bir stres yaratıyordu. 2012 Wimbledon’da yarı finalde Tsonga’yı yenerek finale yükselmeyi başardı – o yıl yarı final tarafındaki seribaşı RafaelNadal’ın erken elenmesinin yolunu açtığını da ekleyelim- Finalde ise Federer’e kaybetti, ancak bunun rövanşını kısa bir süre sonra Olimpiyat finalinde almayı başardı. Böylece, Grand Slam şampiyonu olmadan Olimpiyat Şampiyonu oldu. Aynı yılın sonunda da Amerika Açık’ı kazanarak kariyerindeki ilk Slam şampiyonluğunu elde etti.

 

2013 – 77 Yıl sonra Britanya’ya Gelen Şampiyonluk

2013 Wimbledon’da yine kura açısından şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Çeyrek finalde Verdasco, yarı finalde ise o turnuvanın sürprizi olan ve sonrasında kariyeri tepetaklak inen Jerzy Janowicz’i yendi. Finaldeki rakibi Novak Djokovic idi. Djokovic karşısında üç sette kazanan Murray, Britanya’nın 77 yıl sonra kazandığı ilk şampiyonluğu getirmişti.

Wimbledon şampiyonluğundan sonraki dönemi ‘istikrarlı ama Djokovic’e yetişemeyen dönem’ olarak niteleyebiliriz. Federer’in ve Nadal’ın yaşadığı sakatlıklarla birlikte, arkadakiler tarafından geçilmedi ama Djokovic’in olağanüstü performansına da yetişemedi.

avustralya açık 2016

2015 yılında Slam şampiyonluğu yaşamasa da, oldukça başarılı bir yıl geçirdiğini söyleyebiliriz. Avustralya Açık finalinde ve Roland Garros yarı finalinde Djokovic’e kaybetti. Indian Wells yarı finali ve Miami finalinde de yine kaybettiği isim Djokovic oldu. Toprak döneminde Björkman’la birlikte çalışan Andy Murray, kariyerinin en iyi toprak kort dönemini geçirdi. Münih’te kariyerinin ilk toprak turnuvasını kazandıktan sonra Madrid’de Nishikori ve Nadal’ı yenerek Masters turnuvası kazandı. Wimbledon yarı finalinde de Federer’e kaybettikten sonra Montreal’de finalde Djokovic’i yenmeyi başardı. Yılın en önemli olayı ise Davis Cup başarısıydı. Teklerde ve çiftlerde oynayan Andy, Britanya’yı neredeyse tek başına Davis Cup şampiyonluğuna taşıdı.

 

2016 Wimbledon Şampiyonu Andy Murray

Geldik 2016’ya… Yıla yine Avustralya Açık finalinde Djokovic’e kaybederek başlayan Murray, Şubat ayında baba olmasıyla birlikte hayatının yeni bir sayfasına geçti. Biraz kafa karışıklığı/biraz duygusallık derken Mart ayındaki turnuvaları başarısızlıkla geçirdi. Toprak kort döneminde ise fırtına gibi olduğunu söyleyebiliriz; Monte Carlo yarı final-Madrid final ve Roma şampiyonluk. –Madrid ve Roma finallerinde Djokovic’le oynadığını da not edelim- RolandGarros finalinde Djokovic karşısında pek iyi bir performans sergileyemedi ve yine ikincilikte kaldı. Çim kort dönemine ise her zamanki gibi Queens şampiyonluğuyla başladı, esas mesele olan Wimbledon’a geldi, kura şansının da yanında olmasıyla ilk turları mükemmel geçti. Çeyrek finaldeki Tsonga maçında turnuvadaki en zorlu –tek zorlu- maçını oynadığını söyleyebiliriz. İlk set tiebreak’e kalmıştı, set puanlarında Tsonga inanılmaz hatalar yapınca uzun tiebreak’i Murray kazandı. Tsonga setlerde 0-2’den döndü ama final setinde Murray kusursuz bir performans sergiledi ve 6-1’le kazandı. Yarı finalde Berdych’i 6-3’lük üç setle geçtikten sonra finalde de Raonic’i ikisi tiebreak olan üç sette geçti ve ikinci kez Wimbledon şampiyonu oldu.

murray şampiyonluk puanı

15 Mayıs 1987 Glasgow doğumlu oyuncunun önünde –tabii ki ciddi sakatlık olmazsa- altı-yedi yıllık bir dönem daha var. Şu ana kadar kariyerinde 3 Grand Slam şampiyonluğu, 1 Olimpiyat Altın Madalyası gördü. Aynı jenerasyondan olan Novak Djokovic ise 12 Grand Slam şampiyonluğu gördü, 2012 Olimpiyatları yarı finalinde de Murray’e yenilmişti. İkilinin kalan yıllarında da birçok kez karşılaşacaklarını öngörmek yanlış olmaz. Andy Murray kariyeri bittiğinde Britanyalılar için ‘Wimbledon şampiyonu Britanyalı’, dünyanın geri kalanı için ‘dört büyüklerin en zayıf halkası’ olarak görülecek. Yine de, ‘dört büyüklerin en zayıfı’ olmanın hiç de küçümsenecek bir şey olmadığını hatırlatalım…

 

Arif ŞAHİN

sahinarif88@hotmail.com

Hakkında - Misafir Yazar

Avatar

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir