Ana Sayfa / Amerika Açık / 2016 Amerika Açık Tenis Turnuvası

2016 Amerika Açık Tenis Turnuvası

Bu yıl 29 Ağustos – 11 Eylül tarihleri arasında oynanacak olan Amerika Açık Tenis Turnuvası, yılın sonuncu grand slam tenis turnuvasıdır. Turnuva New York Queens’te, USTA Billie Jean King National Tennis Center’daki DecoTurf adlı sert zeminli tenis kortlarında oynanır. Turnuva ilk olarak 1881 yılında düzenlenmiş ve 93 yıl boyunca çim kortta oynanmıştır. Daha sonra 1975 ve 1977 yılları arasında toprak korta geçilmiş, 1977’den sonra da sert zemine geçilerek oynanmaya başlamıştır. Sert zeminin kendi içinde kullanılan malzemelere göre sürekli değiştiğini de belirtelim, şu an için DecoTurf zemin kullanılıyor. 2005 yılına kadar teniste seçilebilecek en kötü zemin rengi olan yeşilin kullanıldığı kortlar, topların zor görünmesi sebebiyle 2005’ten sonra maviye dönmüştür.

Amerika Açık Tenis Turnuvası ayrıca, kadınlar ve erkeklere ilk olarak eşit ödülün dağıtılmaya başlandığı(1973) ve şahin gözü uygulamasının ilk kez kullanıldığı(2006) tenis turnuvasıdır.

Sert Kortun Özellikleri ve Amerika Açık Kortları

Amerika Açık yukarıda da belirttiğimiz gibi DecoTurf adı verilen sert zeminde oynanıyor. Zemin sert olduğu için oyunlar genelde daha kısa sürer. Servis-vole oynamayı seven tenisçiler bu kortta genelde daha fazla başarılı olmuşlardır. Aslında Nadal zamanında bunun aksini başardı ama Nadal’ın formda olduğu dönemlerde ulaştığı seviye gerçekten muazzamdı. Servis-volecilerin avantajlı olma sebebi de topun yere temasından sonra fazla sekmeden hızlanmasının karşılayana yarattığı potansiyel zorluklardır. Özetle hızlı puanların olduğu, uzun rallilerin daha az görüleceği bir turnuva bizi bekliyor. Ayrıca zeminin sert olmasının uzayan maçlarda sakatlık riskini arttıran bir unsur olduğunu da söyleyelim.

Arthur Ashe
Arthur Ashe

Amerika Açık‘ın 3 tane önemli ana kortu vardır. Bunlardan 1.’si Arthur Ashe Stadyumu’dur. İsmini 3 grand slam şampiyonluğu bulunan Afro-Amerikan Arthur Robert Ashe’den alır. Ashe, 1993 yılında kendisine bir ameliyat sırasında kanına bulaşan HIV virüsü sebebiyle hayatını kaybetmiştir. 23,771 kişilik kapasitesiyle Arthur Ashe, dünyadaki en büyük tenis kortudur.

Turnuvanın 2. büyük kortu Louis Armstrong kortudur. Kort ismini ünlü Jazz müzisyeni Louis Armstrong’dan almıştır, kapasitesi 10.000’dir. Turnuvanın 3. büyük kortu ise Grandstand isimli 6,000 kapasiteli korttur.

Amerika Açık Şampiyonları

amerika açık şampiyonları

1968’de ‘açık’ döneme geçildiğinden beri Amerika Açık erkeklerde en çok şampiyon olan isimler 5’er şampiyonlukla Jimmy Connors, Roger Federer ve Pete Sampras’tır. Turnuvayı 2004-2008 yılları arasında 5 kez üst üste kazanan Federer’den sonra kimse üst üste 2 kez bile kazanamamıştır. 2008’den sonraki şampiyonlar sırasıyla: Del Potro, Nadal, Djokovic, Murray, Nadal, Cilic ve Djokovic’tir.

Kadınlarda ise ‘açık’ dönemden sonra en çok şampiyon olan isimler 6’şar şampiyonlukla Chris Evert ve Serena Williams’tır. Son 5 yılda ise sırasıyla Samantha Stosur, Serene(3) ve Flavia Pennetta turnuvayı kazanmıştır.

Amerika Açık Para Ödülü

Us Open’da dağıtılacak olan para ödülleri geçen seneye göre %10 oranında arttırıldı. Buna göre Amerika Açık şampiyonları 3,5 milyon $, finalist 1,75 milyon $, yarı finalist 875 bin $, çeyrek finalist 475 bin $ cebine koyacak. Turnuvada ilk eleme turunu gören ismin alacağı ücret ise 5,6 bin $.

Amerika Açık Tenis Turnuvası Öncesi Son Durum

Amerika Açık öncesinde erkeklerde favoriyi söylemek gerçekten zor. Harika bir turnuva olacağını düşünüyorum. Federer bildiğiniz gibi sezonu kapattığını açıkladı ve Us Open’da yer almayacak. (Aslında bu bazıları için başlı başına turnuvadan zevk alamama sebebi.) Djokovic’in bileğinde küçük bir problem var ve turnuvaya katılmayabilir. Son zamanlarda çok formda olmadığını da söylemek lazım. Bana göre en çok öne çıkan isim Andy Murray. Çok iyi bir sezon geçiriyor ve Rio 2016’dan da altınla dönüp moral buldu. Eğer turnuvayı kazanırsa puan olarak son yıllarda ilk defa Djokovic’e bu denli yaklaşacak. Nadal son zamanlarda sakatlıklardan dolayı istikrar yakalayamasa da performansı üst seviyede. Sürpriz yapabileceğini düşünüyorum. Forehandlerini özlediğimiz, Rio 2016’nın gümüş madalyalısı eski şampiyon Del Potro ve Cincinnati’yi kazanarak turnuvaya gelen 2014 şampiyonu Cilic de final oynarsa şaşırmayacağım isimler. Federer de olsa harika bir turnuva olacaktı, umarım turnuvadan başka çekilen olmaz.

flavia pennetta kimdir

Kadınlarda ise mutlak favorim Serena. Son zamanlarda formdan düşse de Amerika Açık’ı kazanıp 7 şampiyonlukla rekoru eline geçirmek isteyecektir. Serena’nın başka hırs yapacağı konu ise şampiyon olamazsa Dünya 1 Numarası ünvanını Kerber, Muguruza ve Radwanska’ya kaybetme ihtimali olması. Özetle kadınlarda da oldukça çekişmeli bir turnuva bizleri bekliyor.

Amerika Açık Finali Hangi Kanalda?

Amerika Açık Tenis Turnuvası’nın yayıncısı Eurosport olacak. Amerika Açık final maçlarını Eurosport kanalından yayınlanacak.

Amerika Açık 2016 Finali Ne Zaman?

Amerika Açık(Us Open) Erkekler Finali 11 Eylül’de gece saat 24:00’da başlayacak.

Amerika Açık Kadınlar Finali 10 Eylül gece saat 24:00’te oynanacak.

Hakkında - Doğuş Usta

Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

TENİS | Amerika Açık Öncesi Sakatlıklar ve Dünya 1 Numarası Yarışı

Sert zemin sezonu devam ederken Amerika Açık Tenis Turnuvası öncesi erkek tenisinde sakatlıklar ve turnuvalardan ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir